Nu har julen kommit till Bohr´s Makeri. Det gnistrar och glimmar i butiken samtidigt som vackra julprydnader fyller hyllorna. Den fina miljön runt omkring gårdsbutiken bidrar till att göra Bohr´s Makeri till ett uppskattat utflyktsmål.- Sedan vi öppnade fem dagar i veckan har många nya kunder hittat hit, säger Ritva Leppänen. Alla bjuds på kaffe och får en lugn och avstressad stund när de tittar runt.
Bohr´s Makeri är en gårdsbutik på landet som specialiserat sig på inredningsdesign inom hem och trädgård. Affären ligger vackert med härlig utsikt över bygderna kring Bor. Ägaren Ritva Leppänen lever sin dröm när hon nu för första julen har öppet på heltid.
– Jag smög igång butiken för några år sedan. Från första november satsar jag fullt ut på affären och kommer att ha öppet måndagar till lördagar.
Ritva Leppänen har under många år arbetat som fastighetstekniker samtidigt som hon planerat för sin gårdsbutik. Det kreativa och konstnärliga sinnelaget är något hon fått med sig och tränat upp.
– Det ger mig så mycket att hjälpa kunderna att prova nya idéer och vägar för att inreda hemmet. Och jag säljer bara sådant som jag själv tycker om.

Nytt för året är det nyrenoverade slakthuset som nu har funktionen som utomhusbutik för trägårdsartiklar. Här hittar man bland annat krukor, kransar och trädgårdspynt.
– Till nästa år kommer vi att utöka inredningsbutiken med en tygavdelning. Det är ett komplement till det övriga sortimentet och efterfrågat.
Ritva är känd sen tidigare för sin tillverkning av Bohrsbocken. Det är en ståtlig granrisbock som hon sålt på marknader. Det unika med Ritvas granrisbockar är att köparen får pant på trästommen.
– Jag tycker att man ska ta tillvara saker så jag ger pant på de som kommer och lämnar stommen åter. Dessutom klär jag om många bockar varje år åt kunder som kommer med sin gamla trästomme.
Den närmaste tiden är det fullt upp för Bohr´s makeri att ta emot alla julkunder som gör besöket till en utflykt. Kunderna kommer från Lindesberg men också längre bort, som Örebro.
– Hit kommer man för att stanna en stund och stressa av, säger Ritva Leppänen. Det viktigaste för mig är inte att kunderna köper något utan att de får en fin upplevelse när de är här.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.