(Uppdaterad 23/3 kl. 13:14) Föreningen Linde Ridskola har chansen att vinna titeln Årets Förening i Örebro län när Hästsportgalan går av stapeln nu på lördag.- Det är jättespännande och jag tror att just vi har valts ut av juryn för att vi är en ganska stor förening och att det händer mycket hos oss, kommenterar Linde Ridskolas ordförande, Agneta Grindbacka.
Nyvalde ordföranden, Agneta Grindbacka, kunde inte ha fått en trevligare start på sin position i föreningen. Nu har nämligen Linde Ridskola nominerats till Årets Förening på Hästsportgalan i Örebro som hålles på lördag. Totalt ett 50-tal förslag fördelat på fyra kategorier hade galajuryn att ta ställning till och välja bland.
– Det är jättespännande bara att ha blivit nominerad, kommenterar Agneta Grindbacka.
Linde Ridskola ställs mot Loviseholm Sporthästklubb Örebro och Nerikes Distansryttarklubb.
Att juryn valde ut just Linde Ridskola bland topp-3-namnen, tror Agneta beror på föreningens styrka.
– Vi är ju en ganska stor förening med många medlemmar (130 st) och det händer väldigt mycket hos oss också. Det kan nog vara en orsak till att juryn valde oss bland de tre främsta i kategorin, förklarar hon.
2013 var ett tufft år för ridskolan, som tvingades dra åt svångremmen ordentligt för att anpassa sig till rådande ekonomiska situation. Dåvarande ordförande, Melker Viberg, berättar att man efter den resan, och med nya ansikten som klivit fram, nu skönjer en trevligare tillvaro.
– Det är tack vare många duktiga människors insatser som vi tillsammans har tagit oss igenom 2013 års hårda besparingskrav och nu ser betydligt bättre tider för föreningen, kommenterar Melker Viberg.
I mars månad lämnade han över ordförandeklubban till Agneta Grindbacka.
Uppdatering, söndag 23 mars: Vinnare i kategorin Årets förening blev Nerikes Distansryttarklubb. Juryns motivering: ”Imponerande att en så liten förening kan genomföra så många stora arrangemang!”
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.