LIF Lindesbergs nyförvärv Kesia Backman har precis vänt hem till Örebro. Hon gör det efter ett landslagsuppdrag med sitt Finland. Nu kan 20-åringen se tillbaka på en vecka med två EM-kvalmatcher, mycket speltid och många nya erfarenheter.
Förra veckan var LIF Lindesbergs mittsexa Kesia Backman på landslagsuppdrag. Med sitt Finland spelade hon två EM-kvalmatcher och stärkte sin roll som en av lagets ledfigurer. Det är en lycklig 20-åring som hittat hem till Örebro och Närke igen.
– Jag har haft jättekul. Det är alltid roligt att vara iväg med landslaget. Nu mötte vi två riktiga topplag också, säger Kesia glatt.
Ända sedan unga år har Kesia spelat med det finska landslaget. Hon inledde i 92-landslaget, då det inte fanns något lag för 93:orna som är hennes egentliga årskull. Efter att ha spelat med 92-laget till det upphörde gick hon över till juniorlandslaget, vilket sedermera ledde till spel i damlandslaget.
Kesia berättar att hon de senaste åren fått mer och mer speltid i landslaget. När så Finlands ordinarie mittsexa och före detta kapten skadade korsbandet förra säsongen fick Kesia ersätta henne. För tillfället genomgår landslaget ett generationsskifte, där Kesia är en av de unga som har tagit över. Hon är nu Finlands första mittsexa, en roll som hon verkligen trivs med.
– Det är jätteroligt, speciellt att känna att jag har en så ledande roll. Jag spelar ju i mittförsvaret och har en central roll. Det är jättekul att få styra och ställa och känna det stora ansvaret, berättar Kesia.
Under det landslagsuppehåll som nu passerat spelade Finland två matcher i EM-kvalet. Först ut var Island förra onsdagen, ett landslag som utvecklats enormt mycket de senaste åren. Mycket väntat blev det även förlust för Kesias Finland, då Island vann med 34-18. Men Kesia var ändå nöjd med insatsen, framförallt att laget kämpade på hela matchen och aldrig gav upp.
I helgen väntade så möte med giganten Frankrike. Det blev så klart en ny förlust, men siffrorna skrevs endast till 27-13 vilket var ett kvitto på ett fint försvarsspel. Kesia förklarar att hela laget gick ut och njöt av matchen och verkligen hade roligt.
Hon säger att för ett landslag som Finland är det inte så stimulerande att endast fokusera på resultat. I matcher mot länder som Frankrike handlar det mer om att spela med glädje och visa vad man kan. Finland har en lång väg till världstoppen, men det går åt rätt håll.
– Om man ser på de senaste åren så har vi gått jättemycket framåt. Att vi kan spela en match mot ett så stort land som Frankrike utan att bli slaktade är ett otroligt framsteg. Nu kan vi känna att vi kan vinna och att vi kan stoppa dem, det är ett stort framsteg. Vi visar hela tiden att vi går framåt, både tekniskt och mentalt men framförallt mentalt, förklarar en stolt Kesia.
Hemma från äventyret med Finland återgår hon till vardagen med sitt klubblag. Efter att ha spelat fyra säsonger för GUIF i Eskilstuna tog Kesia klivet till LIF Lindesberg denna höst. Så här långt trivs hon med det beslutet. I Lif känner hon en härlig stämning i laget och berömmer alla de skickliga spelare som hon har runtomkring sig.
– Jag trivs jättebra och det är jättekul. Jag visste inte riktigt vad jag skulle förvänta mig men jag trivs i klubben. Det är många unga tjejer som hela tiden vill bli bättre, och det är jättekul, avslutar Kesia.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.