Lindlöven är ett mycket gott exempel på det positiva med att jobba med stor kontinuitet. Det finns Hockeyettan-konkurrenter i ungefär samma situation som är den totala motsatsen.
Jag skrev om kontinuitet förra veckan. Det är ett modeord, jag vet. Något som var och varannan förening talar om, men som väldigt få i långa loppet lever upp till. Även om det har blivit bättre med den saken på senare år i takt med att klubbarna fått mindre pengar att röra sig med och därmed inte har råd att storslaget värva från höger och vänster.
Men det där med kontinuitet är inte bara något som är viktigt på spelarsidan, utan även när det kommer till ledare. Lika viktigt som det är med en kärntrupp av spelare som kan föra goda vanor vidare och utgöra ryggraden i ett lag som ska gå långt, lika viktigt är det att ha en tränarstab som på lite längre sikt får jobba med sin spelidé och genomföra sin vision fullt ut.
Där ligger Lindlöven väldigt bra till. Det har väl lyst igenom ganska tydligt i mina rader att jag gillar det Jussi Salo står för och att jag uppskattar att han fått tid på sig att jobba med materialet och föreningen.
För det har ju gett resultat. De två senaste säsongerna har föreningen tagit fina kliv framåt så väl spel- som resultatmässigt och när föreningen redan i december 2015 meddelade att de skrivit kontrakt med finländaren i tre ytterligare säsonger, hela vägen fram till 2018, skapade de en trygghet. En grund för att på sikt bygga något som kan bli riktigt bra. Kontinuitet.
Det är i allra högsta grad rimligt att göra en jämförelse med Hockeyettan-kollegan Hudiksvall. En klubb som håller till i den östra serien, men som på ganska många sätt går att jämföra rakt av med Lindlöven vad kommer till plats i näringskedjan och potential.
Lindlöven har börjat fundera på att en satsning mot Hockeyallsvenskan på sikt kan vara att tänka på. Hudiksvall har talat om det länge och vill vara där så snart som 2018.
Men där Lindlöven lugnt litar på Salo och jobbar metodiskt med kontinuitet tycks Hudiksvall göra allt fel. Ifjol meddelade styrelsen mitt under brinnande Alletta att tränaren Fredrik Johansson inte skulle få förlängt kontrakt under säsongen. Oerhört klumpigt agerat, det störde spelartruppen betänkligt och Johansson uttryckte när jag talade med honom efter säsongen att han var helt okej med att inte få fortsätta, men att sättet det kommunicerades på var under all kritik.
Många av spelarna valde att lämna till den här säsongen och flera av dem uttryckte missnöje över styret i klubben. Men en ny rutinerad tränare i Lars ”Lillis” Lövblom anställdes till den här säsongen och det byggdes ett helt okej lag. Efter att det tagit stopp i playoff 1 för några veckor sedan fick Lövblom sparken i helgen. Hudiksvall är tillbaka på ruta ett igen.
Med tanke på den ledarskapsröra de ständigt ställer till med är det kanske inte så konstigt att Hudiksvall som förening står och stampar. Trots fina ord om en satsning mot Hockeyallsvenskan har klubben aldrig varit förbi playoff 2 och säsong efter säsong misslyckas man med att ta tydliga kliv framåt i sin utveckling. Så kan det lätt bli när man saknar kontinuitet i det man håller på med.
Det är ett ypperligt exempel på hur det kan gå när man inte jobbar på längre sikt. Ett finfint exempel på hur rätt ute Lindlöven är som jobbar tryggt och metodiskt med Jussi Salo på ett långtidskontrakt.
Ur den aspekten skulle det inte förvåna om vi får se Lindlöven i Hockeyallsvenskan för Hudiksvall. Även om de senare gång efter annan gör större satsningar.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.