Parkeringshuset är något av en skam. Det är fult, trist och kostar mer än det smakar. Dessa ord är inte författade på någon insändarsida av en upprörd invånare, utan kommer faktiskt från fastighetsägaren själv. Egeryds Fastigheter har därför planer på att göra något mer vettigt av denna historia.-Vi har redan skissat lite på en idé som innebär att övervåningen byggs om till ett enormt kontorslandskap för en eller flera hyresgäster och verksamheter, säger Per Egeryd.
Det övre planet på parkeringshuset har en yta på 900 kvadratmeter. Egeryds förslag är att antingen bygga lokaler eller en rad lägenheter där och behålla övriga våningar som parkeringshus. Vid en eventuell ombyggnad frigörs enorma lokalytor och möjligheter för verksamheter som idag behöver mer armbågsutrymme för att klara sig i framtiden, menar Per Egeryd. Han talar här om större organisationer som t ex kommunala verksamheter eller Arbetsförmedlingen och liknande.
-Vi ser ju att investeringen skulle vara klart motiverad om vi fick klart med en eller två långtidskontrakt. Då får vi ekonomi i det här och kan genomföra det. Vi känner ju till att det saknas stora lokaler i centrum och att efterfrågan finns, säger Per.
Detta byggnadsprojekt skulle kosta cirka 9 miljoner kronor att genomföra. För hyresgästen blir kostnaden ca 1200 kr/kvm.
Lofthus ett alternativ
Per Egeryd understryker att de måste ha klart med hyresgäster innan de kan sätta igång. För att investera så stora summor utan att få lokalerna uthyrda är allt annat än en bra affär.
-Det går helt enkelt inte att göra klart och sedan hoppas att det löser sig. Vi måste vara säkra och då måste vi helt enkelt ha skrivit hyreskontrakt färdigt för att köra igång, säger han.
Men även om denna idé skulle rinna ut i sanden, så ser fastighetsbolaget goda chanser att göra något annat av övervåningen: nämligen bostäder. Man räknar med att få plats med mellan 8-10 lägenheter.
-Bostäder i stil med ett loftgångshus är väl lämpligt som jag ser det. Det kostar naturligtvis mer att bygga, men bostäder är en säkrare satsning än lokaler, säger Per Egeryd.
Någon kostnadskalkyl för ett loftgångshus är ännu inte framtagen.
Fotnot: Vid eventuell ombyggnad kommer hela parkeringshuset få ny puts och färg, vilket också innebär att klotter på uppfartsrampen blir sanerat en gång för alla.
Egeryds har tidigare haft ett förslag om att bygga förskola på övervåningen, då halva ytan skulle bli gräsbelagt lekområde. Förslaget fick dock inget jättegehör från kommunens sida, även om vissa positiva reaktioner fanns i församlingen.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.