Det är färdigspelat för LIF Lindesbergs damer. Kvalspelet mot division 1 tog stopp i dubbelmötet med AIK, sedan LIF förlorat måndagens retur med siffrorna 13-23. Det ger totalt 28-43 till AIK och LIF:s fina säsong är därmed över.
Det var pressat läge för LIF Lindesbergs damer inför returen av kvalspelet mot division 1. Motståndet AIK hade tagit hem det första mötet i Lindesberg Arena, genom seger med 15-20. Det resultatet tvingade därför LIF att vinna med samma marginal när lagen på måndagen åter ställdes mot varandra.
– Vi hade pratat mycket om att vi skulle försöka ge det här en ärlig chans. Försöka kunna klara oss vidare från det här kvalet, berättar LIF:s tränare Mikael Martinsson.
Med pressen på sig att vinna med minst fem bollar gick även brandgult ut hårt i bortafighten. Men ganska snabbt var det istället AIK som skulle koppla det målmässiga greppet. LIF hade precis som i hemmamötet svårt att komma till i sina attacker, något som gav underläge med 6-13 i halvtid.
– Det var en riktigt tuff uppförsbacke då, men vi fokuserade på att försöka göra en bra avslutning på den här säsongen. För den har varit väldigt bra och positiv i det stora hela. Jag tycker också att vi höll ihop det bra under andra halvlek, berömmer Martinsson.
För efter paus klev LIF ut och höll jämna steg med motståndet. Defensivt stod laget för en fortsatt stark prestation, men det var i offensiven som man föll denna kväll. AIK drygade slutligen ut sina segersiffror till 23-13 och vann dubbelmötet med sammanlagt 43-28.
”Finns potential till att kunna avancera”
I och med det är LIF Lindesbergs drömmar om en uppflyttning till division 1 släckta. Laget har dock stått för en mycket stark säsong. I grundserien stormade de brandgula damerna fram, till vad som slutade med en andraplats.
– Ja, det har varit en riktigt bra säsong. Vid mitten av hösten satte vi oss ned och funderade över målsättningen, för vi hade under flera år fått kriga för vår existens. Nu beslutade vi oss för att gå för en av två översta platserna och det lyckades vi med, förklarar Martinsson.
Tränaren grämer sig en aning över det oavgjorda vårmötet med serieettan Göksten. Seger där hade gett LIF förstaplatsen och direktuppflyttning, men Martinsson ser samtidigt helhetsbilden.
– Vi ska inte glömma att vi själva har vunnit många matcher med uddamålet. Så det där jämnar ut sig i slutändan.
Efter kvällens uttåg ur kvalspelet mot AIK väntar nu återsamling på torsdag för damerna, som därefter tar uppehåll. Många ur truppen tillhör dock handbollsgymnasiet och för dessa fortsätter träningen ett tag till. Snart börjar LIF-ledningen arbetet inför nästa säsong och Martinsson siar om framtiden.
– Vad gäller spelartruppen och vad som gäller vet jag inte riktigt just nu. Som sagt är det många unga tjejer som fortfarande går på skolan och med de äldre får man se vad de säger. Men jag hoppas att den största delen blir kvar, för det finns potential till att kunna avancera i seriesystemet. Det är jag övertygad om.
Matchfakta AIK-LIF Lindesberg:
Resultat 23-13 (12-6)
Publik: 322
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.