En 34-årig man greps i natt av polisen sedan han misshandlat och våldtagit sin före detta flickvän. Misshandeln var mycket brutal och med anledning av det så har polisen rubricerat händelsen som dråpförsök och våldtäkt.
Misshandeln ägde rum i den 33-åriga kvinnans bostad i centrala Lindesberg. Kvinnan låg och sov när mannen tog sig in i bostaden via ett fönster, uppger polisen.
Enligt uppgift påbörjade mannen den mycket brutala misshandeln i hennes sovrum. Kvinnan försökte att fly, men våldsmannen hann i fatt henne och fortsatte misshandeln utomhus innan han drog henne tillbaka in i bostaden igen. Flera personer blev vittnen till händelsen och larmade polisen.
Mannen greps relativt odramatiskt i kvinnans sovrum vid 1-tiden i natt. På grund av att han var berusad så har man ännu inte hållit förhör med honom, förhören inleds först senare på onsdagen.
Kvinnan fördes till USÖ i Örebro för vård. Där konstaterades att hon har fått svåra skador, dock ej livshotande. Örebropolisens vakthavande befäl, Jens Heide, uppger att hon troligtvis kommer att få lämna sjukhuset redan idag.
”Hon hade inga kläder på sig”
En av grannarna som slog larm berättar för LindeNytt om händelsen:
-Vi hörde kvinnans skrik när hon sprang ut från huset med den här mannen efter sig. Hon hade inga kläder på sig och ropade förtvivlat efter hjälp. Det är så väldigt hemskt och otäckt, att något sådant här får ske.
Surahammar var sist ut i vårseriens första mötesomgång och bjöd på en underhållande match. Efter ett chansartat drag från bortalaget tvingades matchen in i ett övertidsspel som därefter avgjordes i straffar. Sex skott behövde där Alexander Sunnefors spelade in två viktiga poäng till Lindlöven.
Trots en stark inledning för LIF Lindesberg så kunde man inte gå segrande ur söndagens Allsvenska match mot Anderstorp. Väl använda time-outer för Jönköpingslaget gjorde stor skada för det orangea hemmalaget, som vid ännu en ny förlust, lägger sig allt närmre en placering under det nedersta strecket.
Människor med kognitiva funktionsvariationer samt äldre långtidsarbetslösa står ofta utanför arbetslivet, något som Tillväxtnämnden i Lindesberg vill råda bot på genom ett nytt förslag som presenterades under torsdagens webbsända pressträff.
– De måste få en chans att få vara med, och få ett socialt umgänge och gemenskap, säger nämndens ordförande Magnus Storm (C).
UPPDATERAD. Strax före klockan åtta på torsdagskvällen larmades räddningstjänsten om en singelolycka med en lastbil. Olyckan har skett på riksväg 50 strax norr om Fornaboda i höjd med Ölsjön.
– Det är en lastbil med släp som har vält. Själva dragbilen ligger kvar på vägbanan och släpet ligger i diket, uppger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En våg av stölder och inbrott i Storå- och Guldsmedshytteområdet under hösten fick Stefan Hagelin att agera. För fem månader sedan startade han Facebookgruppen ”Stoppa stölderna i Storå, Guldsmedshyttan, Lindesberg, Stråssa, Fanthyttan, Löa” och på kort tid har hela 700 personer anslutit sig till nätverket.
UPPDATERAD. Efter årsskiftet öppnade utbildningsminister Anna Ekström upp för att även högstadieelever skall kunna studera hemifrån under rådande pandemi. Trots detta klargjordes för bara en vecka sedan, att det inte var aktuellt med distansundervisning för eleverna på våra tre högstadieskolor i Lindesbergs kommun. Nu har man dock ändrat sig.
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Vad kan man tänkas göra en torsdagskväll i dryga tio minusgrader? Frågar man Lindlövens ungdomsledare Mattias Persson och Patrik Larshans är det ett perfekt tillfälle att påbörja en tillverkning av en isbana på Stadsskogsskolans fotbollsplan, som går till ungdomarna.
– Kommunen var jättepositiva till initiativet, säjer Patrik Larshans.