En 34-årig man greps i natt av polisen sedan han misshandlat och våldtagit sin före detta flickvän. Misshandeln var mycket brutal och med anledning av det så har polisen rubricerat händelsen som dråpförsök och våldtäkt.
Misshandeln ägde rum i den 33-åriga kvinnans bostad i centrala Lindesberg. Kvinnan låg och sov när mannen tog sig in i bostaden via ett fönster, uppger polisen.
Enligt uppgift påbörjade mannen den mycket brutala misshandeln i hennes sovrum. Kvinnan försökte att fly, men våldsmannen hann i fatt henne och fortsatte misshandeln utomhus innan han drog henne tillbaka in i bostaden igen. Flera personer blev vittnen till händelsen och larmade polisen.
Mannen greps relativt odramatiskt i kvinnans sovrum vid 1-tiden i natt. På grund av att han var berusad så har man ännu inte hållit förhör med honom, förhören inleds först senare på onsdagen.
Kvinnan fördes till USÖ i Örebro för vård. Där konstaterades att hon har fått svåra skador, dock ej livshotande. Örebropolisens vakthavande befäl, Jens Heide, uppger att hon troligtvis kommer att få lämna sjukhuset redan idag.
”Hon hade inga kläder på sig”
En av grannarna som slog larm berättar för LindeNytt om händelsen:
-Vi hörde kvinnans skrik när hon sprang ut från huset med den här mannen efter sig. Hon hade inga kläder på sig och ropade förtvivlat efter hjälp. Det är så väldigt hemskt och otäckt, att något sådant här får ske.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.