LIF Lindesberg åkte på ännu en förlust när man på onsdagskvällen mötte Tyresö borta.
Tyresö är ett av Allsvenskans bottenlag, men många motståndare har upptäckt att de kan vara svåra att slå på sin egen hemmaarena. Så även LIF Lindesberg. I halvtid låg man under med 20 – 18 och vid full tid skrevs resultatet till 39 – 34.
-Vi var inte tillräckligt aggressiva i försvarsspelet, säger lagledaren Bengt Zetterlund.
Målmässigt var det en match som böljade fram och tillbaka. LIF hade ledningen i början av första halvlek och lyckades ett par gånger i matchen komma ifatt i målprotokollet. Att man gjorde 34 mål visar också att det inte är i anfallsspelet man har de stora bristerna.
-Men handboll är en kontaktsport och i försvarsspelet var vi alldeles för snälla ikväll. Framöver gäller det att ta på blåstället och kriga på linjen. Så här många mål får vi helt enkelt inte släppa in, säger Bengt Zetterlund.
LIF:s främste målskytt denna afton blev Fatlum Ahmeti som satte bollen i nätet 10 gånger. Albin Järlström gjorde 7 mål, Axel Magnusson 5, Martin Boija 4, Jesper Nilsson 3, Bashkim Gashi 2 och Linuz Andersson, Truls Andersson och Karl Zetterlund gjorde 1 mål var.
LIF-spelarna har nu någon vecka på sig att förbättra försvarsspelet. Nästa match är hemma i Arenan mot RP IF från Linköping söndagen den 10 februari.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.