Alla som är nyfikna på LIF Lindesbergs ”nya” lag kan bege sig till Arenan i kväll där LIF spelar första träningsmatchen för säsongen mot nykomlingen RP Linköping. Om sju veckor inleder LIF Lindesberg den allsvenska säsongen med hemmamatch mot Heid och innan dess har LIF ett ganska digert program av träningsmatcher som väntar för att göra laget redo för säsongen.
– Träningsmatcher är till för just träning. Vi ska jobba
med att få ihop helheten och att hitta tillbaka till det spel vi hade i slutet
av förra säsongen så fort som möjligt, säger LIF-tränaren Herman Arenvang.
LIF Lindesberg har behållit större delen av truppen från
förra säsongen. Bland de som lämnat märks Ola Anto (numera assisterande
tränare) samt Konrad Rasmussen och Peter Carlsson.

Sébastien Ehnevid
Nya är spelfördelaren Richard Eriksson (Malmö) och
målvakten Sébastien Ehnevid.
– Sedan har spelare som Petter Lidstedt och Sebastian
Hammar gjort sina första försäsonger med oss, konstaterar Arenvang.
LIF har varit igång med den kollektiva träningen i drygt
två veckor efter sommaruppehållet. Den gångna helgen genomfördes ett
”överlevnadsläger” och kommande helg väntar tre matcher mot tufft motstånd.
– Vi är inne i en tuff period och kommer givetvis att
matcha utifrån det, säger Herman Arenvang.

Richard Eriksson
I RP Linköping återfinns OS-meriterade Steven Larsson
(England) och LIF-bekanta Daniel Blomqvist. Dessutom ska LIF-fostrade Niklas
Warvne studera i Linköping och är aktuell för en övergång till RP.
Kommande program för LIF Lindesberg:
Onsdag 7 augusti, 19.00 i Lindesberg Arena: LIF-RP
Linköping
Lördag 10 augusti, 11.00 i Västerås: VästeråsIrsta-LIF
Lördag 10 augusti, 14.30 i Västerås: IFK Skövde-LIF
Söndag 11 augusti, 16.00 i Lindesberg Arena:
LIF-Eskilstuna Guif
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.