Alla som är nyfikna på LIF Lindesbergs ”nya” lag kan bege sig till Arenan i kväll där LIF spelar första träningsmatchen för säsongen mot nykomlingen RP Linköping. Om sju veckor inleder LIF Lindesberg den allsvenska säsongen med hemmamatch mot Heid och innan dess har LIF ett ganska digert program av träningsmatcher som väntar för att göra laget redo för säsongen.
– Träningsmatcher är till för just träning. Vi ska jobba
med att få ihop helheten och att hitta tillbaka till det spel vi hade i slutet
av förra säsongen så fort som möjligt, säger LIF-tränaren Herman Arenvang.
LIF Lindesberg har behållit större delen av truppen från
förra säsongen. Bland de som lämnat märks Ola Anto (numera assisterande
tränare) samt Konrad Rasmussen och Peter Carlsson.

Sébastien Ehnevid
Nya är spelfördelaren Richard Eriksson (Malmö) och
målvakten Sébastien Ehnevid.
– Sedan har spelare som Petter Lidstedt och Sebastian
Hammar gjort sina första försäsonger med oss, konstaterar Arenvang.
LIF har varit igång med den kollektiva träningen i drygt
två veckor efter sommaruppehållet. Den gångna helgen genomfördes ett
”överlevnadsläger” och kommande helg väntar tre matcher mot tufft motstånd.
– Vi är inne i en tuff period och kommer givetvis att
matcha utifrån det, säger Herman Arenvang.

Richard Eriksson
I RP Linköping återfinns OS-meriterade Steven Larsson
(England) och LIF-bekanta Daniel Blomqvist. Dessutom ska LIF-fostrade Niklas
Warvne studera i Linköping och är aktuell för en övergång till RP.
Kommande program för LIF Lindesberg:
Onsdag 7 augusti, 19.00 i Lindesberg Arena: LIF-RP
Linköping
Lördag 10 augusti, 11.00 i Västerås: VästeråsIrsta-LIF
Lördag 10 augusti, 14.30 i Västerås: IFK Skövde-LIF
Söndag 11 augusti, 16.00 i Lindesberg Arena:
LIF-Eskilstuna Guif
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.