Oskar Erixon och hans LIF Lindesberg är fullpoängare efter två omgångar. FOTO: Hannes Feldin

LIF vann igen – bröt Tumba-sviten

Den Allsvenska säsongen har fått en drömstart för LIF Lindesberg. På söndagen satte laget punkt för sin två år långa förlustsvit borta mot Tumba, då man vann med 25-23. Freddy Lindblad gjorde bland annat fyra mål när LIF tog klivet upp på kvalplats.

LIF Lindesberg spelade på söndagen säsongens första bortamatch, då laget ställdes mot IFK Tumba. Men precis som i premiären mot Varberg fick LIF en tung start med tidigt 0-4-underläge. Därifrån jobbade man sig dock snabbt tillbaka och vann resterande halvlek med nio mål.

Inför den andra halvan var därmed ställningen 9-14. Men det som såg ut att bli en enkelt resa mot två nya poäng utvecklade sig till ett riktigt drama.

Femmålsledningen förvandlades hastigt och mindre lusigt till en uddamålshistoria, där Tumba tog över kommandot i matchen. Men LIF lät sig inte skrämmas av upphämtningen. Istället kunde laget under de avslutande fem minuterna fälla avgörandet, vilket mynnade ut i seger med siffrorna 25-23.

– Det är en svår bortamatch och vi gör det bra. Vi visar återigen moral som kommer igen från ett underläge. Det är lätt att vika ner sig, men vi jobbar oss ifatt, förklarar Herman Arenvang.

”Freddy och Karlo gör det jättebra”

LIF-tränaren är mycket nöjd med segern, men medger att det var precis så dramatiskt som siffrorna gjorde gällande. Med skyttkungen Fatlum Ahmeti borta fick Freddy Lindblad och Karlo Seric ansvara för linjespelet. Det var något som ungtupparna förvaltade genom att göra fyra respektive två mål.

– Freddy och Karlo gör det jättebra. Freddy är en skicklig linjespelare på att fånga upp bollar och skapa ytor och mål. Även Karlo gör ett stort jobb med två mål, berömmer Arenvang.

Vägen till segern lades dock inte så mycket via målskyttet. Istället var det defensiven som glänste i den målsnåla drabbningen. Bortsett från matchinledningen är Arenvang mycket nöjd med försvaret, där Alexander Johnsson återigen var stabil i målet.

Bröt förlustsviten mot Tumba

Utöver de två poängen innebar vinsten över IFK Tumba ett härligt trendbrott. LIF har haft svårt i bortamatcherna mot Tumba, med bland annat förluster de två senaste åren.

– Ja det var skönt, det var länge sen vi vann borta mot Tumba. De är bra där och kommer att ta flera skalper. Men vi känns väldigt homogena och även om vi inte fått det riktiga flytet än så har vi ändå inlett med två segrar, säger Arenvang.

I och med segern parkerar LIF som tabellfyra, något som innebär kvalplats. Säsongen är dock mycket ung och redan på fredag väntar ett tufft hemmamöte med VästeråsIrsta. Arenvang passar inför det på att ge sitt lag beröm för den fina seriestarten.

– Jag tycker att vi är starkare på flera sätt än mot förra året. Men det är många matcher kvar och vi måste leverera varje gång i spelar. Nu har vi en toppmatch mot VästeråsIrsta på fredag, det är något som vi ska sikta på att vinna.

Matchfakta IFK Tumba-LIF Lindesberg:
Matchfakta: 23-25 (9-14)
Publik: 284
Mål LIF: Freddy Lindblad 4, Ricky Nordahl 4, Albin Järlstam 3, Sebastian Hammar 3, Karlo Seric 2, Bashkim Gashi 2, Gustaf Ekström 2, Richard Eriksson 2, Jesper Jakobsson, Oskar Erixon, Jacob Nelson

Övriga resultat från Allsvenskan:
HK Aranäs-Tyresö 25-25
Skånela-BK Heid 32-21

Tabellen:
1 Skånela                        2     60-43     4
2 HIF Karlskrona             2     61-46     4
3 OV Helsingborg            2     60-47     4
4 LIF Lindesberg             2     62-53     4
5 HP Warta                     1     37-15     2
6 IFK Tumba                   2     54-47     2
7 VästeråsIrsta                2     58-54     2
8 IFK Ystad                     2     44-52     2
9 HK Aranäs                   2     51-54     1
10 Tyresö                        2     47-56     1
11 Varberg                      1     30-37     0
12 Rimbo Roslagen        2     46-60     0
13 BK Heid                      2     41-56     0
14 HK Eskil                     2     36-67     0

Publicerad 28 september 2014 klockan 18:43

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.

14 januari 2026 klockan 22:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-23

2025-10-13

2025-10-12

2026-02-17 15:42