Hoppet om spel i Grand Prix är mycket litet för Lindesberg Volley. Detta sedan man på söndagen fallit i det viktiga bortamötet med Engelholm, via 1-3 i set. I och med förlusten är Linde nu fem poäng bakom fjärdeplatsen med två matcher kvar att spela.
Möjligheterna till spel i Grand Prix är efter söndagen små för Lindesberg Volley. Laget gick där ut mot tabellfyran Engelholm för att göra upp i en riktig nyckelmatch. Linde fick dock en tung start och hamnade i underläge direkt i första set.
Engelholm gick ifrån till ledning med 21-16, ett underläge som Linde såg till att minska. Man nådde dock inte hela vägen och setet gick förlorat. Samma öde gick set nummer två till mötes, efter att Engelholm gått ifrån till klara 25-14.
Två matcher kvar före uppehållet
Men Linde skulle repa sig i tredje set. Visserligen hamnade man där återigen i underläge, men via en stark upphämtning gick laget från 12-16 till 21-20. Linde vann till slut med dramatiska 26-24 och pressade fram ett fjärde set.
Precis som tidigare var det dock Engelholm som tog kommandot. Hemmalagets poängmässiga övertag höll sedan i sig, även om Linde länge stretade emot. Siffrorna skrevs till slut 25-20 till Engelholms fördel och matchen slutade därmed 3-1 i set till skåningarna.
För tabellens skull innebar det att laget drygade ut sitt försprång till Linde. Fem poäng skiljer nu lagen åt, med Linde kvar som femma med två matcher kvar att spela före juluppehållet. Två matcher som måste vinnas om laget ska ha någon chans om att kunna nå fjärdeplatsen och säkra spel i Grand Prix.
Matchfakta Engelholm-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (26-24, 25-14, 24-26, 25-20)
Publik: 214
Övriga resultat från Elitserien:
Hylte/Halmstad-Svedala 3-2
RIG Falköping-Sollentuna 0-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.