Linde föll knappt i nytt derbydrama

För femte gången i rad derbyföll Lindesberg mot Örebro. Men precis som senast gjorde man det med minsta möjliga marginal. Efter att ha varit utspelade hämtade Linde upp 0-2 i set, pressade fram ett femte och föll där med 16-14.

Efter ett över tre veckor långt speluppehåll var Lindesberg Volley tillbaka på Elitserieplanen på tisdagskvällen. Spelplatsen var Idrottshuset och motståndet stod för Örebro för. Ett Örebro som öppnade derbyt starkt och gick upp i en 8-4-ledning. Linde kunde därefter ta tre raka bollvinster och nyförvärvet Gaelle Mollinger presenterade sig med en poäng.

Örebro skulle dock rycka ifrån på nytt, denna gång till 16-10. Ledningen växte sedan och man tog hem första set via siffrorna 25-14. I set två var Linde än mer trögstartade än i det första och Örebro tog kommandot med klara 10-2. En märkbart irriterad Teemu Sarna tog timeout för att samla sitt lag, men den omedelbara effekten uteblev.

– Vi har ju en ny passare och hon har inte hunnit spela in sig. Så jag tror att alla blir lite osäkra. Men vi kan inte förvänta oss att hon ska komma in och rädda laget, utan vi måste jobba tillsammans, säger Freja Morén om underläget.

Istället för det kunde Örebro gå upp till en tio poäng stor ledning innan Linde vaknade till liv. Martina Konecna, tidigare blek i matchen, klev fram med fint servespel och man kapade avståndet till ynka tre poäng. Närmare kom Linde dock inte och setet gick förlorat med 25-21.

”Vi får skylla oss själva”

I tredje set såg laget sedan till att starta piggt och man tog en fyra poäng stor ledning. Med ett mer metodiskt spel hittade Linde ut på kanterna, där man var väldigt kliniska i sina attacker. Laget skapade en lucka på sex poäng och mot slutet gick man ifrån till klara 25-17.

Det fina spelet tog man med sig in i fjärde set. Linde tog där kommandot genom att gå upp till 10-5, bland annat via ett starkt blockspel. Ett utmanövrerat Örebro kunde inte få stopp på gästernas flow och avståndet ökade till nio poäng. Linde höll även undan och pressade med 25-15 fram ett femte set.

Där tilltog dramatiken och lagen låg jämsides ända fram till 6-6. Örebro ryckte då ifrån med tre raka poäng, Linde hämtade ifatt lika snabbt och släppte sedan på nytt upp Örebro till trepoängsledning. Än en gång skulle Linde hämta ikapp, men efter att Evelina Franks serve gått i nät kunde hemmalaget avgöra. Örebro vann till slut med 16-14 och tog ytterligare en knapp derbytriumf.

– Det är riktigt surt att förlora när vi är så nära. Men vi spelar inte bra i de första två seten, så vi får skylla oss själva, summerar Freja och tillägger.

– Vi missar för mycket servar i sista set och då går det inte att vinna. Vi ger dem fyra poäng av femton.

Hemmamatch mot Gislaved på lördag

Det var andra gången i rad som Linde föll med knappa poäng i ett femte set mot Örebro. Matchen kom efter ett långt uppehåll för Linde, något som Freja upplever att man kände av ute på planen. Nederlaget till trots är hon positiv till lagets utvecklingskurva.

– Vi har spelat bättre och bättre. Men jag tror fortfarande att våran nivå är högre, vi har bara inte hittat dit än.

I och med 2-3-resultatet mot Örebro ligger Linde kvar som femma i tabellen. Man har tagit poäng i samtliga matcher hittills, något man hoppas fortsätta med på lördag. Då gästar sexan Gislaved Arenan och Freja skiner upp när hon riktar tankarna mot den fighten.

– Det känns bra. Vi mötte dem i Knallecupen och förlorade, men det var en av de bättre matcherna på försäsongen.

Matchfakta Örebro-Lindesberg:
Resultat: 3-2 (25-14, 25-21, 17-25, 15-25, 16-14)
Publik: 411

Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:
Elitserien tabell

Publicerad 10 november 2015 klockan 21:28


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-02 03:14