Ett mycket skadeskjutet Lindesberg Volley gick miste om viktiga poäng mot Svedala. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Linde föll tungt mot tabellsjuan

Seger med klara siffror i första set, men därefter tog det stopp för Lindesberg Volley. Borta mot tabellsjuan Svedala föll laget med 1-3 i set och gick miste om viktiga poäng. Förlusten var Lindes andra i rad och laget är plötsligt pressat i GP-racet.

– Vi gör många misstag i mottagningen genom hela matchen. Det har vi inte råd att göra, summerar Teemu Sarna.

Tränaren hade tillsammans med sitt Lindesberg Volley förhoppningar om att på lördagen hitta vinnarspåret på nytt. Och visst började det bra för Bergslagsgänget, som öppnade bortamötet med tabellsjuan Svedala helt enligt plan. Linde gick ifrån i ett behärskat första set och vann med 25-17.

Därefter började det dock att kärva alltmer för laget. Set nummer två gick förlorat med knappa siffror och samma gällde i det efterföljande tredje, något som verkligen satte pressen på Linde att vända. Laget stod även upp väl i fjärde, men halkade återigen efter och sattes i rejäl brygga.

Tack vare en stark upphämtning såg dock laget ut att kunna gå mot setvinst. Men i ett dramatiskt avgörande var det Svedala som var starkast och siffrorna slutade 24-26, något som innebar 1-3 i set. Förlusten får sett till tabellen sägas vara en överraskning och besvikelsen var efteråt mycket stor inom laget.

– Vi startade ganska bra och spelade mycket utsida i första set. Men efter det fungerar det inte lika bra med vårt sätt att spela. Svedala är ett farligt lag och kan vinna om de servar bra, vilket de gör på hemmaplan, analyserar tränare Sarna.

Skadeläget ännu värre – fyra spelare med besvär

Resultatet i Skåne innebar en mörk återstart för Lindesberg Volley efter det två veckor långa uppehållet. Laget står nu på två raka förluster och än värre är skadeläget, där inte mindre än fyra spelare går med skavanker. Vare sig Freja Morén eller Rebecka ”17” Gustafsson fanns med mot Svedala och i matchen skadade sig även Linnea Skogsberg. Dessutom har lagkaptenen Elsa Arrestad besvär och Teemu Sarna konstaterar att situationen inte är optimal.

– Freja är fortfarande borta och vi vet inte hur länge, Rebecka har problem med axeln och Elsa kan sedan två veckor tillbaka inte träna fullt. Men det här är normalt, sånt händer. Vi måste göra vårt bästa med våra tillgängliga spelare och visa vad vi kan.

Tränaren vill trots de många avbräcken inte skylla ifrån sig förlusten. Lördagens nederlag tuffar även till tabelläget för Lindesberg Volley, som visserligen är kvar på fjärdeplatsen.

Avståndet ner till femman Gislaved är inte större än tre poäng och just Gislaved är ett av lagen som återstår att möta innan jul. Näst på tur står Sollentuna, en match som spelas hemma i Arenan nästa söndag. Linde har två omgångar på sig att säkra GP-spel och Teemu Sarna är medveten om utgångsläget.

– Absolut, men jag tänker inte så långt nu. Nu måste vi först se till att ha så många spelare som möjligt redo till nästa helg. Det gäller att ta en match i taget.

Matchfakta Svedala-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (17-25, 25-23, 25-21, 26-24)

Övriga resultat från Elitserien:
Sollentuna-Gislaved 1-3
RIG Falköping-Hylte/Halmstad 0-3

Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:
Elitserien tabell

Publicerad 3 december 2016 klockan 16:49


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Leon Arvidsson visade upp sina hockeykunskaper när han satte de äldre på plats i publiktävlingen Egons Mål. Familjestoltheterna började däremot en dryg timme innan publiktävlingen, då Alexander Arvidsson bjudit på ett häftigt hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.

22 februari 2025 klockan 00:21 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2025-05-20 01:07