Gislaved har kopplat greppet om kvartsfinalserien mot Lindesberg Volley. I en högdramatisk match föll Linde med 16-14 i det femte setet, till följd av en tappad ledning. Innan det hade laget kommit tillbaka starkt och vunnit både det tredje och fjärde setet.
Kvartsfinalspelet fick en jobbig start för Lindesberg Volley. För även om laget stod upp bra i det inledande setet såg man ändå Gislaved stå som vinnare. Via 25-23 kopplade smålänningarna greppet om matchen, ett grepp laget befäste i det andra setet. Med 25-19 i siffror såg Linde ut att gå mot en hastig förlust.
Men laget tänkte inte sätta sig på bussen hem utan kamp. Istället klev man utan och bjöd upp till rejäl duell i det tredje setet, som man slutligen vann med fyra poäng. När Linde sedan gjorde processen kort i det fjärde setet var ställningen plötsligt 2-2 och avslutningen blev högdramatisk.
– Vi spelar upp oss radikalt. Vi har bättre side-out än dem och vinner den totala poängskörden med 106-103. Det var jämnt och vi gjorde det bra. Men nära skjuter ingen hare, slår Johan Isacsson enkelt fast.
För trots den imponerande upphämtningen slutade kvartsfinal nummer ett i förlust. I det avgörande setet gick Linde upp i ledning, en ledning som mot slutet var tre poäng stor. Men efter ett, enligt Isacsson, tveksamt domslut tog sig Gislaved tillbaka, gick ikapp och förbi.
Lindes matchboll förvandlades hastigt och mindre lustigt till matchboll för hemmalaget. Det orkade inte Linde stå emot, vilket ledde till att resultatet skrevs till 3-2 och seger för Gislaved. Isacsson är efter matchen dock nöjd med upphämtningen och pekar på vad laget ska lära utav förlusten.
– Vi måste spela fullt ut. Vi har inte råd att slappna av en sekund, då är de där. Men detta är två jämna lag, de gör en väldigt bra match.
I det egna laget pekar tränaren ut Marjorie Giordano som lagets ledande spelare, med sina 11 poäng. Prestationen överlag var god och det bådar gott inför framtiden.
– Vi har bra siffror på nästan alla spelare och vi har 20 % mer än dem i attacken. Sen har vi lite för många misstag. Kan vi få ner dem så kan vi ta det här, avslutar tränaren.
I och med förlusten hamnade Lindesberg Volley under press. Gislaved leder nu kvartsfinalserien med 1-0 i matcher. Nästa match spelas på tisdag då SM-slutspelet kommer till Lindesberg Arena.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-23, 25-19, 21-25, 16-25, 16-14)
Publik: 222
Övriga kvartsfinaler:
Svedala-Sollentuna 3-0 (1-0 i matcher)
Engelholm-Katrineholm spelas imorgon
Hylte/Halmstad-Örebro spelas imorgon
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.