Gislaved har kopplat greppet om kvartsfinalserien mot Lindesberg Volley. I en högdramatisk match föll Linde med 16-14 i det femte setet, till följd av en tappad ledning. Innan det hade laget kommit tillbaka starkt och vunnit både det tredje och fjärde setet.
Kvartsfinalspelet fick en jobbig start för Lindesberg Volley. För även om laget stod upp bra i det inledande setet såg man ändå Gislaved stå som vinnare. Via 25-23 kopplade smålänningarna greppet om matchen, ett grepp laget befäste i det andra setet. Med 25-19 i siffror såg Linde ut att gå mot en hastig förlust.
Men laget tänkte inte sätta sig på bussen hem utan kamp. Istället klev man utan och bjöd upp till rejäl duell i det tredje setet, som man slutligen vann med fyra poäng. När Linde sedan gjorde processen kort i det fjärde setet var ställningen plötsligt 2-2 och avslutningen blev högdramatisk.
– Vi spelar upp oss radikalt. Vi har bättre side-out än dem och vinner den totala poängskörden med 106-103. Det var jämnt och vi gjorde det bra. Men nära skjuter ingen hare, slår Johan Isacsson enkelt fast.
För trots den imponerande upphämtningen slutade kvartsfinal nummer ett i förlust. I det avgörande setet gick Linde upp i ledning, en ledning som mot slutet var tre poäng stor. Men efter ett, enligt Isacsson, tveksamt domslut tog sig Gislaved tillbaka, gick ikapp och förbi.
Lindes matchboll förvandlades hastigt och mindre lustigt till matchboll för hemmalaget. Det orkade inte Linde stå emot, vilket ledde till att resultatet skrevs till 3-2 och seger för Gislaved. Isacsson är efter matchen dock nöjd med upphämtningen och pekar på vad laget ska lära utav förlusten.
– Vi måste spela fullt ut. Vi har inte råd att slappna av en sekund, då är de där. Men detta är två jämna lag, de gör en väldigt bra match.
I det egna laget pekar tränaren ut Marjorie Giordano som lagets ledande spelare, med sina 11 poäng. Prestationen överlag var god och det bådar gott inför framtiden.
– Vi har bra siffror på nästan alla spelare och vi har 20 % mer än dem i attacken. Sen har vi lite för många misstag. Kan vi få ner dem så kan vi ta det här, avslutar tränaren.
I och med förlusten hamnade Lindesberg Volley under press. Gislaved leder nu kvartsfinalserien med 1-0 i matcher. Nästa match spelas på tisdag då SM-slutspelet kommer till Lindesberg Arena.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-23, 25-19, 21-25, 16-25, 16-14)
Publik: 222
Övriga kvartsfinaler:
Svedala-Sollentuna 3-0 (1-0 i matcher)
Engelholm-Katrineholm spelas imorgon
Hylte/Halmstad-Örebro spelas imorgon
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.