Tre jämna set, men även tre förlorade set. Lindesberg Volley kunde inte rubba på Örebro i derbyt och föll för första gången den här säsongen hemma i Arenan. Nu väntar två dagars vila innan Linde tar sig an Engelholm i Grand Prix.
– Det var jämna set, och inte bara på pappret. Utan det kändes verkligen som att 80 procent av alla bollar hade kunnat sluta hur som helst. Men man ska ha lite tur också, det hade vi väl inte riktigt idag, suckar Rebecca ”12” Gustafsson efter derbyförlusten.
Lindesberg Volleys spiker gick på onsdagen tillsammans med sitt lag ut för omstart av Elitserien. Örebro väntade hemma i Arenan, den första matchen för båda lagen sedan julvilan. Minst påverkade av uppehållet verkade gästerna vara, som öppnade första set mycket starkt och gick upp till 1-6.
Linde kunde ganska snabbt växa in och med sju raka bollvinster vände laget 4-7 till 11-7. Hemmalaget satt sedan kvar i förarsätet en längre tid, men i setets slutskede var det Örebro som växlade upp. Siffrorna landade vid 21-25 och Linde hamnade därmed i brygga.
Den bryggan skulle växa sig tuffare i andra set. Där var det dock Lindesberg som inledde bäst och laget hade länge greppet, men precis som tidigare tappade laget efterhand. Vid ställningen 20-19 satte Örebro in en avgörande press och sex raka bolldueller senare hade gästerna avgjort.
Helt avgjord skulle matchen även bli i det efterföljande tredje setet. Återigen var det länge jämnt och lagen skiftade med att ha övertaget. Men än en gång var det Örebro som skulle väga tyngst i slutändan, samtidigt som Linde inte orkade stå emot och föll med 23-25 (0-3 i set).
Laddar om för helgens GP: ”Kan vinna mot vilket lag som helst”
– De kunde spela mer varierat än vad vi kunde. Vi blev lite för lättlästa, analyserar Rebecca Gustafsson som i övrigt är nöjd över Lindes prestation.
– Annars tycker jag att båda lagen gjorde en bra match. Det var framförallt ett väldigt bra försvarsspel, det var nog det bästa som vi har spelat på hela säsongen.
Det räckte tyvärr inte till någon setvinst och Lindesberg Volley lämnade Arenan poänglösa. Det var första gången för säsongen som laget föll i hemmaborgen, som denna kväll lockade storpublik. 385 åskådare fanns på plats och de fick se Freja Morén göra comeback efter en längre skadefrånvaro. Centerns återkomst var uppskattad.
– Det är ju så klart jätteskönt. Klara (Juneholm) har gjort det jättebra, men det är ändå en hel del rutin som krävs på centerplatsen, förklarar Rebecca.
Örebros derbyseger gör att rivalen rycker ifrån Linde, som är nio poäng bakom i tabellen. I helgen väntar dock matcher av annat slag. Under lördag och söndag avgörs Grand Prix i Uppsala, där Lindesberg Volley ställs mot Engelholm i semifinal och Rebecca ger sina tankar.
– Vi ska träna lite imorgon och på fredag, gå igenom hur vi spelade mot dem sist. Sen vet vi också vad som inte riktigt klaffade idag och vad som vi behöver göra bättre. För när vi spelar riktigt bra genom hela set vet vi att vi kan vinna mot vilket lag som helst.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 0-3 (21-25, 20-25, 23-25)
Publik: 385
Övriga resultat från Elitserien:
Svedala-Engelholm 0-3
Hylte/Halmstad-Gislaved 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.