Det är listtider igen, som det alltid är när ett år tar slut. 2016 har inte varit något höjdarår för Linde Volley. Tvärtom så har det varit ett av dom sämsta åren på länge. Några guldklimpar går ändå att hitta men det måste tyvärr varvas med lika många fiaskon. Detta är 2016:s tre rosor och tre risar.
Ris #1: 10-talets sämsta resultat
Under fem år blev det semifinal efter semifinal och två av åren slutade till och med med finalspel i Lindesberg. Men 2016 blev en ovanligt kort säsong och det tog för första gången på 10-talet stopp redan i kvarten. Efter att Linde slagit Hylte/Halmstad i den första av kvartarna så gick ändå förhoppningarna upp men det var sedan tydligt att Hylte/Halmstad var det bättre laget och Linde var i slutändan aldrig ens nära.
Ros #1: Inte sämre än Örebro
Två vinster av fyra möjliga har det blivit för Linde i årets derbyn. Man kan visserligen tycka att ett 50-50 resultat borde ses som en flopp men man ska ha i åtanke att Örebro haft bättre pallplaceringar under hela 2016, tagit sig till final i SM-slutspelet och till spelat Grand Prix. Örebro har på papperet varit det bättre laget inför varje drabbning men ändå har Linde lyckats hålla nivå med dom.
Ris #2: Lagbygget
När Linde presenterade sin trupp inför säsongen 2014/15 så kände jag att klubben hade en ljus framtid framför sig. Med flera unga talangfulla spelare som Martina Svensson, Klara RIbom, Rebecca Andersson, Isabella Kuné, Evelina Frank och Rebecka Gustafsson så kändes det som om klubben skulle ha en stabil trupp under många år framåt. Utav dom sex spelarna är dock endast en kvar idag. Dagens vinst får inte komma i vägen för morgondagens framgångar. Man måste bli bättre på att tänka långsiktigt annars kommer man förlora publiken.
Ros #2: Klara Juneholm
I och med Freja Moréns skadeuppehåll så har Klara fått chansen och hon har gjort ett så starkt intryck på volleybollsverige att hon belönats med en plats i svenska ungdomslandslaget. Blott 15 år gammal så kan man lugnt säga att vi kommer få se mer av Klara och tillsammans med Elsa Arrestad så har Linde en centerduo med framtiden för sig.
Ris #3: Årets sista matcher
Ett år som präglats av motgångar slutade även i moll för Bergslaget. Förlusten mot Engelholm var visserligen väntad men att den skulle följas upp med förlust mot både Svedala och Gislaved var inte vad vi önskat oss av tomten. Dom tre poäng som Linde så oväntat lyckades säkra mot Örebro i mitten av november visade sig till slut vara helt avgörande för en plats i Grand Prix nästa helg.
Ros #3: Margie
Hon var ledare, poänggörare och kapten. Hon ledde Lindesberg till sitt första SM-guld i volleyboll och hon är en stor anledning till att Lindesberg hamnat på volleybollkartan. Men främst av allt så har hon ett enormt hjärta för Linde Volley. Marjorie Giordano har gjort så otroligt mycket för Lindesbergs volleybollklubb att det var tungt att höra att hon skulle ställa skorna på hyllan. Det kommer ta tid innan Linde Volley får en ny ikon som kan mäta sig med Margie.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.