Det är listtider igen, som det alltid är när ett år tar slut. 2016 har inte varit något höjdarår för Linde Volley. Tvärtom så har det varit ett av dom sämsta åren på länge. Några guldklimpar går ändå att hitta men det måste tyvärr varvas med lika många fiaskon. Detta är 2016:s tre rosor och tre risar.
Ris #1: 10-talets sämsta resultat
Under fem år blev det semifinal efter semifinal och två av åren slutade till och med med finalspel i Lindesberg. Men 2016 blev en ovanligt kort säsong och det tog för första gången på 10-talet stopp redan i kvarten. Efter att Linde slagit Hylte/Halmstad i den första av kvartarna så gick ändå förhoppningarna upp men det var sedan tydligt att Hylte/Halmstad var det bättre laget och Linde var i slutändan aldrig ens nära.
Ros #1: Inte sämre än Örebro
Två vinster av fyra möjliga har det blivit för Linde i årets derbyn. Man kan visserligen tycka att ett 50-50 resultat borde ses som en flopp men man ska ha i åtanke att Örebro haft bättre pallplaceringar under hela 2016, tagit sig till final i SM-slutspelet och till spelat Grand Prix. Örebro har på papperet varit det bättre laget inför varje drabbning men ändå har Linde lyckats hålla nivå med dom.
Ris #2: Lagbygget
När Linde presenterade sin trupp inför säsongen 2014/15 så kände jag att klubben hade en ljus framtid framför sig. Med flera unga talangfulla spelare som Martina Svensson, Klara RIbom, Rebecca Andersson, Isabella Kuné, Evelina Frank och Rebecka Gustafsson så kändes det som om klubben skulle ha en stabil trupp under många år framåt. Utav dom sex spelarna är dock endast en kvar idag. Dagens vinst får inte komma i vägen för morgondagens framgångar. Man måste bli bättre på att tänka långsiktigt annars kommer man förlora publiken.
Ros #2: Klara Juneholm
I och med Freja Moréns skadeuppehåll så har Klara fått chansen och hon har gjort ett så starkt intryck på volleybollsverige att hon belönats med en plats i svenska ungdomslandslaget. Blott 15 år gammal så kan man lugnt säga att vi kommer få se mer av Klara och tillsammans med Elsa Arrestad så har Linde en centerduo med framtiden för sig.
Ris #3: Årets sista matcher
Ett år som präglats av motgångar slutade även i moll för Bergslaget. Förlusten mot Engelholm var visserligen väntad men att den skulle följas upp med förlust mot både Svedala och Gislaved var inte vad vi önskat oss av tomten. Dom tre poäng som Linde så oväntat lyckades säkra mot Örebro i mitten av november visade sig till slut vara helt avgörande för en plats i Grand Prix nästa helg.
Ros #3: Margie
Hon var ledare, poänggörare och kapten. Hon ledde Lindesberg till sitt första SM-guld i volleyboll och hon är en stor anledning till att Lindesberg hamnat på volleybollkartan. Men främst av allt så har hon ett enormt hjärta för Linde Volley. Marjorie Giordano har gjort så otroligt mycket för Lindesbergs volleybollklubb att det var tungt att höra att hon skulle ställa skorna på hyllan. Det kommer ta tid innan Linde Volley får en ny ikon som kan mäta sig med Margie.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.