Lindesberg Volley hade Engelholm nere i säcken men tappade snöret när de skulle knyta till. 1-2 till Lindesberg efter tre set när Engelholm plötsligt vände på steken och vann de två sista seten och därmed matchen med 3-2, efter setsiffrorna 19-25, 25-23, 25-27, 25-15, 15-9.
Nu för tiden så är det snarare en regel än ett undantag att Lindesberg öppnar matchen stark och så även idag.
– I första och andra set spelar vi riktigt bra, vinner det första och har flera bra chanser att ta hem det andra. Så här i efterhand känns det som att det är där vi hade vår chans att lägga grunden för en seger, säger Lindesbergs sportchef Roger Larsson
Tyvärr så höll inte Lindesbergs fina spel i sig hela andra set utan Engelholm vann ett jämnt andra set med 25-23. Lindetjerna visar dock en stark moral i det tredje setet.
– I det tredje setet så var det fina spelet från båda lagen som bortblåst, det tredje utvecklade sig till ett krig. Hård kamp hela vägen utan något skönspel, berättar Roger.
Lindesberg vinner det tredje fältslaget med 25-27 men här händer något märkligt. I min bok så borde Lindeberg gått ut och kört över Engelholm i fjärde set, efter att vunnit det hårda kriget.
– Man kan sammanfatta det som att vi märkligt nog tar en vapenvila i det fjärde medan Engelholm krigar på. Vi går ner oss i kvalitet samtidigt som Engelholm höjer sig. Vi gör lite för många individuella misstag.
Engelholm vinner det fjärde med dagens största siffror 25-15 och det är ingen i Lindesberg som lyckas kliva fram och vända trenden.
– Vi har ledare, matchvinnare som kan kliva fram, det är inte där problemet ligger. Bristen sitter i grundspelet, att Ismo Peltoarvo inte har haft tillräckligt med tid att gnugga in grundspelet. Det gör man ju normalt mycket tidigare under säsongen, därför kan det se ut så här.
Trots förlusten så finns det mycket positivt att hämta från dagens match.
– När vi spelar bra så är vi riktigt vassa och blixtrar i anfallet. Sett över hela matchen så gör Tina Johansson en bra match. Även Sara Malmlöv spelade bra idag. På onsdag hemma blir det en helt annan match, lovar Roger Larsson.
Engelholms poängplockare: Jitka Mezerova 27, Åsa Gustavsson 17, Mariana Basic 15, Joanne Morgan 6, Emma Bengtsson 5, Julia Borecha 4, Linn Englund 3, Elisabeth Franze 1.
Lindesbergs poängplockare: Emily Stockman 19, Nadya Greseva 14, Sara Malmlöv 11, Britney Brown 10, Tina Johansson 9, Freja Morén 5, Anna Rönnbäck 2.
I den andra semifinalen vann Katrineholm mot Gislaved med 3-0 i set.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.