Lindesberg Volley hade Engelholm nere i säcken men tappade snöret när de skulle knyta till. 1-2 till Lindesberg efter tre set när Engelholm plötsligt vände på steken och vann de två sista seten och därmed matchen med 3-2, efter setsiffrorna 19-25, 25-23, 25-27, 25-15, 15-9.
Nu för tiden så är det snarare en regel än ett undantag att Lindesberg öppnar matchen stark och så även idag.
– I första och andra set spelar vi riktigt bra, vinner det första och har flera bra chanser att ta hem det andra. Så här i efterhand känns det som att det är där vi hade vår chans att lägga grunden för en seger, säger Lindesbergs sportchef Roger Larsson
Tyvärr så höll inte Lindesbergs fina spel i sig hela andra set utan Engelholm vann ett jämnt andra set med 25-23. Lindetjerna visar dock en stark moral i det tredje setet.
– I det tredje setet så var det fina spelet från båda lagen som bortblåst, det tredje utvecklade sig till ett krig. Hård kamp hela vägen utan något skönspel, berättar Roger.
Lindesberg vinner det tredje fältslaget med 25-27 men här händer något märkligt. I min bok så borde Lindeberg gått ut och kört över Engelholm i fjärde set, efter att vunnit det hårda kriget.
– Man kan sammanfatta det som att vi märkligt nog tar en vapenvila i det fjärde medan Engelholm krigar på. Vi går ner oss i kvalitet samtidigt som Engelholm höjer sig. Vi gör lite för många individuella misstag.
Engelholm vinner det fjärde med dagens största siffror 25-15 och det är ingen i Lindesberg som lyckas kliva fram och vända trenden.
– Vi har ledare, matchvinnare som kan kliva fram, det är inte där problemet ligger. Bristen sitter i grundspelet, att Ismo Peltoarvo inte har haft tillräckligt med tid att gnugga in grundspelet. Det gör man ju normalt mycket tidigare under säsongen, därför kan det se ut så här.
Trots förlusten så finns det mycket positivt att hämta från dagens match.
– När vi spelar bra så är vi riktigt vassa och blixtrar i anfallet. Sett över hela matchen så gör Tina Johansson en bra match. Även Sara Malmlöv spelade bra idag. På onsdag hemma blir det en helt annan match, lovar Roger Larsson.
Engelholms poängplockare: Jitka Mezerova 27, Åsa Gustavsson 17, Mariana Basic 15, Joanne Morgan 6, Emma Bengtsson 5, Julia Borecha 4, Linn Englund 3, Elisabeth Franze 1.
Lindesbergs poängplockare: Emily Stockman 19, Nadya Greseva 14, Sara Malmlöv 11, Britney Brown 10, Tina Johansson 9, Freja Morén 5, Anna Rönnbäck 2.
I den andra semifinalen vann Katrineholm mot Gislaved med 3-0 i set.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.