Sportchef Roger Larsson

Lindesberg Volley siktar mot Europa

Kan tänka mig att många utifrån som ser på den resa som Lindesberg Volley gjort gör det med ett visst mått av avundsjuka. Då brukar snacket genast gå om att det är ett ”köpelag” som man tror blir en dagslända inom svensk volleyboll. Så det var med stor nyfikenhet som jag träffade Roger Larsson, sportchef i Lindesberg Volley för att ta reda på lite bakgrund till den resa som mynnade ut i ett SM-guld i våras och hur planerna för framtiden ser ut.

– Vi startade den här resan för 10 år sedan när vi tog beslutet att satsa på damerna och valde att sparka ur herrarna ur föreningen, berättar Roger Larsson. Samtidigt är han snabb med att påpeka att det lika gärna kunde ha blivit herrarna som man valde att satsa på.

Framgångarna lät inte vänta på sig, utan i oktober påbörjar man sin sjätte raka elitseriesäsong och har hela tiden förbättrat sin placering. 9:a, 7:a, 4:a, 3:a och 3:a ser slutplaceringen i serien ut för de fem senaste åren. Vad det sen gäller slutspelet så var man väldigt nära redan säsongen 2010-2011 men slogs ut efter en hård semifinal mot Katrineholm, innan man i våras gick hela vägen. Dessutom så har Lindesberg Volley vunnit Svenska Cupen dom tre senaste åren.

– För två år sedan satte vi upp målsättningen att ta SM-guld inom tre år, så det gick ett år snabbare än väntat. Vår vision är också att vi hela tiden ska utvecklas och bli bättre som förening. Vi ska prestera underhållning, spela en attraktiv offensiv volleyboll. Vi pratar mycket om att det är ”showbiz” vi håller på med, vi vill bjuda vår publik som ser våra matcher valuta för pengarna fortsätter Roger.

Vad är nästa mål, hur går man vidare efter ett SM-guld?
– Vi är inte nöjda, utan vi vill fortsätta utvecklas som förening. Dels så ska vi spela i CEV Challenge Cup, en Europa Cup där vi får mäta oss med topplag i Europa, vilket kommer vara utvecklande. Vi har nått en position där vi är klubben nr. 1 i Sverige. Vi är en attraktiv klubb för spelare, både genom den organisation vi byggt upp med en kompetent stab runt laget och den superfina arenan som vi har. Att få gå från den kanske sämsta hallen i Elitserien, som var snudd på skämmigt, till den vi har idag är fantastiskt. Vi har väldigt bra förutsättningar både för match och träning. Vi får idag tacka nej till spelare på landslagsnivå som vill komma till oss för att vi redan har en bättre spelare på den positionen.

Roger berättar att en av nycklarna till att positionsera sig var värvningen av Anna Rönnbäck. – Att vi lyckades få hit Anna som spelat på högsta nivå i både Frankrike och Tyskland var en jätteviktig värvning som nästan skickade en liten chockvåg genom volleybollsverige, vi visade att vi menade allvar.

Hur är det då med ”köpelagssnack” och dyra värvningar?
– Givetvis så skulle det ju vara kul att ha ett lag med bara Lindetjejer, men statistiken säger att du behöver 80-100 tjejer för att få fram en tjej av högsta elitserieklass och det underlaget har vi inte. Vi väljer importspelare som verkligen vill komma hit, som ser oss som ett steg på vägen till en större klubb i Europa. Med andra ord så väljer vi spelare med omsorg i vår scouting och värvar inte spelare som tittar till sin egen plånbok i första hand.

Vad är förväntningarna nu när säsongen drar igång på allvar lördag (seriepremiär borta mot Engelholm)?
– Allt talar för att vi kommer vi ha ett starkare lag än förra säsongen. Vi har en ny passare i Britney Brown som blir ett snäpp upp eftersom hon själv kan göra poäng i stället för att passa. Nadiia Greseva Nevodnich som opererade korsbandet i mars 2011 är tillbaka fullt frisk och har glänst på försäsongen. Sara Malmlöv, en Lindetjej som flyttat hem har en vänsterslägga som är något extra, för att nämna några exempel. Vi har en större bredd och fler anfallsvapen. Vi ska serva aggressivt och sedan anfalla med allt vi har, det är grundplanen för att försvara guldet, avslutar Roger.

Publicerad 2 oktober 2012 klockan 22:16

Björn Sundström , 070-130 33 86

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2026-04-03 08:17