Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Festen är igång! Lindeskolans 50-årsfirande inleddes med landshövdingebesök, knytis-fika i alla klassrum och drönar-fotografering på hundratals elever, lärare och personal. LindeNytt följer festen under hela dagen – och kvällen.
Maria Larsson – landshövding och lärare – gillar skolbesök. Foto: Hans Andersson
Landshövding Maria Larsson gick runt på skolan – från byggprogrammet och kulturskolan Garnalia till arenan och slutade sedan i klassrummet för klass NA14. Som utbildad mellanstadielärare gillar hon skolbesök och när hon kom till kultur-lärarnas personalrum kunde hon inte hålla sig:
– Men vilket personalrum! Och vilken utsikt! Det borde ni visa, när ni sätter ut platsannonser, utbrast hon.
Maria Larsson fick en visning i den bygghall som eleverna på bygg- och anläggningsprogrammet har. Hon hittade inget Attefall-hus (uppkallat efter hennes kristdemokratiske partikamrat Stefan Attefall), men väl både betydligt större byggnadsverk och mindre och byggläraren Pierre Andersson överräckte en fågelholk för sjöfågeln knipa till landshövdingen – kanske den hamnar på Örebro Slott mitt i Svartån ?
På frågan hur Lindesberg ska kunna konkurrera med den stora magneten Örebro och få elever att välja Lindeskolan, så svarade hon att hon noterat det som är skolans styrkor – t ex idrottsprofilen och kulturskolan och sade efter reflektionen att det inte tycks räcka till:
– Men hur känt är det?
Simon Sandin var en av eleverna som träffade landshövdingen och det han gillar mest med skolan är att skolan är så byggd att man kan gå mellan husen. Kristine Håkansson (ordförande i elevrådet) och Elias Larsson – som båda går i klass NA14 var några av värdarna under rundvisningen. Båda gillar att skolan har en bredd när det gäller utbildningen och även här kommer utemiljön och sjöutsikten på tal:
– Ja, sjöutsikten och att vi slipper stadstrafik och avgaser är bra, sade Kristine Håkansson.
Sofia Wiberg, mentor i klass NA14, samlade Simon Sandin och klasskompisar för en selfie. Foto: Hans Andersson
Det är inga lektioner den här dagen och stämningen är uppsluppen på sina håll. I en grupp med lärare och elever tar mentorn Sofia Wiberg en selfie.
Hundratals elever, lärare och personal samlades ute mellan husen och tittade nyfiket på den drönare som flög fram och tillbaka och fotograferade alla. Landshövdingen var också aktiv med sin mobil-kamera och tog en selfie med elever.
Med knipholken i handen och med en Lindesbergs-ryggsäck, som innehöll Lindeskolans jubileumsskrift, fortsatte landshövding Maria Larsson till nästa möte någon annanstans i länet – men hon lovade att komma tillbaka den dagen skolan lyckats med jämställdheten – så att också killar väljer rytmisk gymnastik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.