Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Festen är igång! Lindeskolans 50-årsfirande inleddes med landshövdingebesök, knytis-fika i alla klassrum och drönar-fotografering på hundratals elever, lärare och personal. LindeNytt följer festen under hela dagen – och kvällen.
Maria Larsson – landshövding och lärare – gillar skolbesök. Foto: Hans Andersson
Landshövding Maria Larsson gick runt på skolan – från byggprogrammet och kulturskolan Garnalia till arenan och slutade sedan i klassrummet för klass NA14. Som utbildad mellanstadielärare gillar hon skolbesök och när hon kom till kultur-lärarnas personalrum kunde hon inte hålla sig:
– Men vilket personalrum! Och vilken utsikt! Det borde ni visa, när ni sätter ut platsannonser, utbrast hon.
Maria Larsson fick en visning i den bygghall som eleverna på bygg- och anläggningsprogrammet har. Hon hittade inget Attefall-hus (uppkallat efter hennes kristdemokratiske partikamrat Stefan Attefall), men väl både betydligt större byggnadsverk och mindre och byggläraren Pierre Andersson överräckte en fågelholk för sjöfågeln knipa till landshövdingen – kanske den hamnar på Örebro Slott mitt i Svartån ?
På frågan hur Lindesberg ska kunna konkurrera med den stora magneten Örebro och få elever att välja Lindeskolan, så svarade hon att hon noterat det som är skolans styrkor – t ex idrottsprofilen och kulturskolan och sade efter reflektionen att det inte tycks räcka till:
– Men hur känt är det?
Simon Sandin var en av eleverna som träffade landshövdingen och det han gillar mest med skolan är att skolan är så byggd att man kan gå mellan husen. Kristine Håkansson (ordförande i elevrådet) och Elias Larsson – som båda går i klass NA14 var några av värdarna under rundvisningen. Båda gillar att skolan har en bredd när det gäller utbildningen och även här kommer utemiljön och sjöutsikten på tal:
– Ja, sjöutsikten och att vi slipper stadstrafik och avgaser är bra, sade Kristine Håkansson.
Sofia Wiberg, mentor i klass NA14, samlade Simon Sandin och klasskompisar för en selfie. Foto: Hans Andersson
Det är inga lektioner den här dagen och stämningen är uppsluppen på sina håll. I en grupp med lärare och elever tar mentorn Sofia Wiberg en selfie.
Hundratals elever, lärare och personal samlades ute mellan husen och tittade nyfiket på den drönare som flög fram och tillbaka och fotograferade alla. Landshövdingen var också aktiv med sin mobil-kamera och tog en selfie med elever.
Med knipholken i handen och med en Lindesbergs-ryggsäck, som innehöll Lindeskolans jubileumsskrift, fortsatte landshövding Maria Larsson till nästa möte någon annanstans i länet – men hon lovade att komma tillbaka den dagen skolan lyckats med jämställdheten – så att också killar väljer rytmisk gymnastik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.