Festen är igång! Lindeskolans 50-årsfirande inleddes med landshövdingebesök, knytis-fika i alla klassrum och drönar-fotografering på hundratals elever, lärare och personal. LindeNytt följer festen under hela dagen – och kvällen.

Landshövding Maria Larsson gick runt på skolan – från byggprogrammet och kulturskolan Garnalia till arenan och slutade sedan i klassrummet för klass NA14. Som utbildad mellanstadielärare gillar hon skolbesök och när hon kom till kultur-lärarnas personalrum kunde hon inte hålla sig:
– Men vilket personalrum! Och vilken utsikt! Det borde ni visa, när ni sätter ut platsannonser, utbrast hon.
Maria Larsson fick en visning i den bygghall som eleverna på bygg- och anläggningsprogrammet har. Hon hittade inget Attefall-hus (uppkallat efter hennes kristdemokratiske partikamrat Stefan Attefall), men väl både betydligt större byggnadsverk och mindre och byggläraren Pierre Andersson överräckte en fågelholk för sjöfågeln knipa till landshövdingen – kanske den hamnar på Örebro Slott mitt i Svartån ?
På frågan hur Lindesberg ska kunna konkurrera med den stora magneten Örebro och få elever att välja Lindeskolan, så svarade hon att hon noterat det som är skolans styrkor – t ex idrottsprofilen och kulturskolan och sade efter reflektionen att det inte tycks räcka till:
– Men hur känt är det?
Simon Sandin var en av eleverna som träffade landshövdingen och det han gillar mest med skolan är att skolan är så byggd att man kan gå mellan husen. Kristine Håkansson (ordförande i elevrådet) och Elias Larsson – som båda går i klass NA14 var några av värdarna under rundvisningen. Båda gillar att skolan har en bredd när det gäller utbildningen och även här kommer utemiljön och sjöutsikten på tal:
– Ja, sjöutsikten och att vi slipper stadstrafik och avgaser är bra, sade Kristine Håkansson.

Det är inga lektioner den här dagen och stämningen är uppsluppen på sina håll. I en grupp med lärare och elever tar mentorn Sofia Wiberg en selfie.
Hundratals elever, lärare och personal samlades ute mellan husen och tittade nyfiket på den drönare som flög fram och tillbaka och fotograferade alla. Landshövdingen var också aktiv med sin mobil-kamera och tog en selfie med elever.
Med knipholken i handen och med en Lindesbergs-ryggsäck, som innehöll Lindeskolans jubileumsskrift, fortsatte landshövding Maria Larsson till nästa möte någon annanstans i länet – men hon lovade att komma tillbaka den dagen skolan lyckats med jämställdheten – så att också killar väljer rytmisk gymnastik.













































