Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Festen är igång! Lindeskolans 50-årsfirande inleddes med landshövdingebesök, knytis-fika i alla klassrum och drönar-fotografering på hundratals elever, lärare och personal. LindeNytt följer festen under hela dagen – och kvällen.
Maria Larsson – landshövding och lärare – gillar skolbesök. Foto: Hans Andersson
Landshövding Maria Larsson gick runt på skolan – från byggprogrammet och kulturskolan Garnalia till arenan och slutade sedan i klassrummet för klass NA14. Som utbildad mellanstadielärare gillar hon skolbesök och när hon kom till kultur-lärarnas personalrum kunde hon inte hålla sig:
– Men vilket personalrum! Och vilken utsikt! Det borde ni visa, när ni sätter ut platsannonser, utbrast hon.
Maria Larsson fick en visning i den bygghall som eleverna på bygg- och anläggningsprogrammet har. Hon hittade inget Attefall-hus (uppkallat efter hennes kristdemokratiske partikamrat Stefan Attefall), men väl både betydligt större byggnadsverk och mindre och byggläraren Pierre Andersson överräckte en fågelholk för sjöfågeln knipa till landshövdingen – kanske den hamnar på Örebro Slott mitt i Svartån ?
På frågan hur Lindesberg ska kunna konkurrera med den stora magneten Örebro och få elever att välja Lindeskolan, så svarade hon att hon noterat det som är skolans styrkor – t ex idrottsprofilen och kulturskolan och sade efter reflektionen att det inte tycks räcka till:
– Men hur känt är det?
Simon Sandin var en av eleverna som träffade landshövdingen och det han gillar mest med skolan är att skolan är så byggd att man kan gå mellan husen. Kristine Håkansson (ordförande i elevrådet) och Elias Larsson – som båda går i klass NA14 var några av värdarna under rundvisningen. Båda gillar att skolan har en bredd när det gäller utbildningen och även här kommer utemiljön och sjöutsikten på tal:
– Ja, sjöutsikten och att vi slipper stadstrafik och avgaser är bra, sade Kristine Håkansson.
Sofia Wiberg, mentor i klass NA14, samlade Simon Sandin och klasskompisar för en selfie. Foto: Hans Andersson
Det är inga lektioner den här dagen och stämningen är uppsluppen på sina håll. I en grupp med lärare och elever tar mentorn Sofia Wiberg en selfie.
Hundratals elever, lärare och personal samlades ute mellan husen och tittade nyfiket på den drönare som flög fram och tillbaka och fotograferade alla. Landshövdingen var också aktiv med sin mobil-kamera och tog en selfie med elever.
Med knipholken i handen och med en Lindesbergs-ryggsäck, som innehöll Lindeskolans jubileumsskrift, fortsatte landshövding Maria Larsson till nästa möte någon annanstans i länet – men hon lovade att komma tillbaka den dagen skolan lyckats med jämställdheten – så att också killar väljer rytmisk gymnastik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...