Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Ida Eriksson, Alexandra Eriksson och Kristine Håkansson spanar efter drönaren som plåtar hela skolan från ovan. Foto: Hans Andersson
"Kan jag lägga den här på Facebook?" Landshövdingen förevigar klass NA14. Foto: Hans Andersson
Kan det här vara ett Attefall-hus ? Foto: Hans Andersson
Byggläraren Pierre Andersson tyckte att landshövding Maria Larsson skulle ta med sig ett ex av de minsta byggena - en knip-holk. Foto: Hans Andersson
Hossein Afifi och Maria Larsson byter erfarenheter av skolan. Foto: Hans Andersson
Mellanstadieläraren Maria Larsson är van att prata med elever. Foto: Hans Andersson
Rektor Per Sundelius tackade landshövdingen för besöket med en Lindesbergs-ryggsäck innehållande Lindeskolans jubileumsskrift. Foto: Hans Andersson
Så här läckert dukade eleverna på Estetprogrammet upp. Foto: Hans Andersson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Foto: Jesper Hugosson
Lindeskolan firar 50: ”Skolan måste göra det känt vad den är bra på”
Festen är igång! Lindeskolans 50-årsfirande inleddes med landshövdingebesök, knytis-fika i alla klassrum och drönar-fotografering på hundratals elever, lärare och personal. LindeNytt följer festen under hela dagen – och kvällen.
Maria Larsson – landshövding och lärare – gillar skolbesök. Foto: Hans Andersson
Landshövding Maria Larsson gick runt på skolan – från byggprogrammet och kulturskolan Garnalia till arenan och slutade sedan i klassrummet för klass NA14. Som utbildad mellanstadielärare gillar hon skolbesök och när hon kom till kultur-lärarnas personalrum kunde hon inte hålla sig:
– Men vilket personalrum! Och vilken utsikt! Det borde ni visa, när ni sätter ut platsannonser, utbrast hon.
Maria Larsson fick en visning i den bygghall som eleverna på bygg- och anläggningsprogrammet har. Hon hittade inget Attefall-hus (uppkallat efter hennes kristdemokratiske partikamrat Stefan Attefall), men väl både betydligt större byggnadsverk och mindre och byggläraren Pierre Andersson överräckte en fågelholk för sjöfågeln knipa till landshövdingen – kanske den hamnar på Örebro Slott mitt i Svartån ?
På frågan hur Lindesberg ska kunna konkurrera med den stora magneten Örebro och få elever att välja Lindeskolan, så svarade hon att hon noterat det som är skolans styrkor – t ex idrottsprofilen och kulturskolan och sade efter reflektionen att det inte tycks räcka till:
– Men hur känt är det?
Simon Sandin var en av eleverna som träffade landshövdingen och det han gillar mest med skolan är att skolan är så byggd att man kan gå mellan husen. Kristine Håkansson (ordförande i elevrådet) och Elias Larsson – som båda går i klass NA14 var några av värdarna under rundvisningen. Båda gillar att skolan har en bredd när det gäller utbildningen och även här kommer utemiljön och sjöutsikten på tal:
– Ja, sjöutsikten och att vi slipper stadstrafik och avgaser är bra, sade Kristine Håkansson.
Sofia Wiberg, mentor i klass NA14, samlade Simon Sandin och klasskompisar för en selfie. Foto: Hans Andersson
Det är inga lektioner den här dagen och stämningen är uppsluppen på sina håll. I en grupp med lärare och elever tar mentorn Sofia Wiberg en selfie.
Hundratals elever, lärare och personal samlades ute mellan husen och tittade nyfiket på den drönare som flög fram och tillbaka och fotograferade alla. Landshövdingen var också aktiv med sin mobil-kamera och tog en selfie med elever.
Med knipholken i handen och med en Lindesbergs-ryggsäck, som innehöll Lindeskolans jubileumsskrift, fortsatte landshövding Maria Larsson till nästa möte någon annanstans i länet – men hon lovade att komma tillbaka den dagen skolan lyckats med jämställdheten – så att också killar väljer rytmisk gymnastik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...