I den otroligt viktiga bortamatchen mot Enköping vann Lindlöven med 2-1 efter mycket bra målvaktsspel och försvarsspel. Philip Ödmark hade 36 skott mot sig men släppte bara in ett. Lindlöven tog i och med segern ett stort kliv mot Allettan.
– Första perioden är nog den bästa på hela året. Vi spelar en snabb hockey med mycket understöd och fart. Enköping ska vara glada att det bara stod 2-1 till oss efter första perioden, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
Andra perioden gick klart på poäng till Enköping som var det klart bättre laget, men Lindlövens defensiv och målvakt var strålande. Enköping skjuter 15 skott bara i andra perioden och 36 totalt. Philip Ödmark i målet slutade på 97,22 i räddningsprocent, hög klass.
– Tredje perioden var sedan jämn spelmässigt. Matchen var så långt väldigt snäll och domaren var bra, men i tredje hände något. Han tog några konstiga utvisningar och sen urartade det med massa utvisningar. Både Emil Johansson och Joakim Olsson Fromell fick matchstraff men får spela nästa match.
Vad värre är så åkte Lindlöven på ännu en jobspost när Simon Jellvert åker på en axelskada och fick bryta matchen, oklart hur allvarligt det är.
– Det blev lite stökigt när manskapet blev desarmerade, så vi fick gå ner på tre femmor. Men det var jättekul att se med vilket hjärta alla krigade idag. Backarna var lysande, speciellt våra stora starka defensivbackar som Emil Johansson, Dustin Hatlelid och Acke Ringström. Jag satte in Flygar i första femman och han var riktigt bra också, säger Staffan.
Slutresultat: 1-2 (1-2, 0-0, 0-0)
Lindlövens målskyttar: Kristian Flygar, Jakob Johnsson
Enköpngs målskytt: Andreaz Persson
Skottstatistik: 36-20 (12-7, 15-6, 9-7)
Publik:225
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.