Norrlandsturnén inleddes utan poäng – Lindlöven föll i bortamötet med Piteå med siffrorna 2-4. Redan på söndagen jagar laget revansch och sin första vinst i AllEttan mot Örnsköldsvik.
Lindlöven befinner sig på en bortaturné för tillfället. Laget lämnade Lindesberg tidigt på fredagsmorgonen för att ta sig norrut och på lördagen ställdes man mot Piteå i det första av helgens två matcher. Sex minuter in gav Jonatan Augustsson Löven ledningen i det tuffa bortamötet, men motståndet skulle vända.
En kvittering tio minuter senare följdes upp av att Piteå i mittenakten drog ifrån till 1-3. Albin Gunnarsson gav Lindlöven kontakt tidigt i tredje, men i slutskedet punkterade Piteå matchen som slutade 2-4. Trots förlusten var känslan i Löventruppen att man stod upp väl på många sätt, men att desperationen framför mål saknades. Dessutom hade laget en ett dygn lång resa bakom sig.
– Man hade bussresan i benen, men jag tycker inte att vi visade det på isen. Vi spelade fartfyllt och Piteå är ändå ett jävligt bra lag. Men vi hade kunnat knipa dem om vi bara gjort det där extra och drivit mer på mål, summerar Johan ”Böna” Persson.
”Böna”: ”Vi vet vad problemet är”
Direkt efter förlusten i Piteå reste Lindlöven till Umeå för övernattning, innan dagens möte med Örnsköldsvik. Matchen blir den femte i AllEttan Norra, där Löven fortfarande står utan någon vinst. Precis som i förra årets upplaga av serien har Bergslagsgänget slitit med målskyttet och offensiven släpper inte riktigt. Det är något som även lagkaptenen ”Böna” känner.
– Ja, så är det ju absolut och det visar också statistiken. Visst behöver vi få igång målskyttet, men vi vet ändå vad problemet är nu. Då är det bara att jobba utifrån det och det handlar om att spela de enkla puckarna och ta sig in framför mål.
Matchfakta Piteå-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (1-1, 2-0, 1-1)
Publik: 518
Skott: 38-27
Mål Lindlöven: 0-1 Jonatan Augustsson (Rigelius), 3-2 Albin Gunnarsson (Rigelius)
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.