Dagen före seriepremiären har Lindlöven presenterat ett nyförvärv. 20-årige Max Lalander anländer från Kumla Hockey, med ett kontrakt som sträcker sig till 2015. Redan imorgon kan han komma att debutera.
Med endast en dag kvar till premiären har Lindlöven stått för en riktig värvningskupp. Klubben gjorde idag nämligen klart med Kumla Hockeys forward Max Lalander.
Nyförvärvet kommer lägligt för Lindlöven, som har Jesper Persson utlånad till Fagersta. När det nu även står klart att Simon Jellvert, förra årets poängkung, kommer att behöva rehabilitera sin knäskada januari ut var man i behov av en forward. Klubben såg då möjligheten att knyta till sig Lalander, som själv bett om att få lämna Kumla.
– Det har väl gått rätt fort, kan jag säga. Jag kände väl lite att min utveckling i Kumla inte gick så uppåt som jag tänkt. Jag kände att jag behövde ett miljöbyte, då var väl Linde det största alternativet, förklarar Lalander flytten.
Med tanke på geografin var en flytt till Lindlöven ultimat, i synnerhet då klubben precis som Kumla spelar i division 1. Dessutom har Lalander flera gamla vänner i laget och ser fram emot att få komma in i gänget.
Även om säsongen inte blivit vad Lalander hoppats har han ändå producerat poäng. Så här långt har det blivit 18 poäng och 26 matcher under hösten. Sedan tidigare har 20-åringen erfarenhet av spel i Örebro Hockeys J18 och J20. Trots att han aldrig spelat för Lindlöven är han även påläst om sin nya klubb.
– Jag har rätt bra koll på dem faktiskt. Eftersom att Kumla och Linde är ganska stora rivaler har man alltid koll på vad Linde presterar. Så jag vet en del om dem.
Kontraktet med Lindlöven sträcker sig våren ut och även över nästkommande säsong, med andra ord till våren 2015. Redan imorgon väntar seriepremiär i fortsättningsserien, då Lindlöven möter Skedvi/Säter i Lindehov. Det är dock osäkert om Lalander är spelklar till dess.
– Förhoppningsvis. Om alla papper blir klara i tid så ska jag vara med och spela, berättar Lalander avslutningsvis.