Toppmatch för Lindlöven hemma mot tunga Falun. Då passar hemmalaget på att leverera en av säsongens bästa insatser när man vinner med 3-1. Lindlöven har något riktigt bra på gång med ett lag som spelar en väldigt homogen ishockey.
Lindlöven är täta i defensiven och sylvassa i offensiven. Dagens match var precis så jämn och tuff som en toppmatch ska vara, men en lysande andra period som hemmalaget vinner med 3-0 grundlägger segern.
– Vi gör en fantastisk laginsats idag. Alla fyra femmor jobbar jättehårt. Det står 0-0 efter första perioden, men vi kunde ha haft både två och tre mål. Vi har tre helt klara målchanser, frilägen från blålinjen, berättar Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
Gör ni en perfekt insats idag?
– Vi tränar mycket på att vända spelet och komma med full fart och det lyckas vi bra med idag. Vi jobbar hårt i försvarsspelet och gör det trång framför mål, men däremot så har vi lite problem med att vi sjunker ner för mycket i vår försvarszon och våra ytterforwards släpper deras backar, det är några som har problem med det. Dom blir för ivriga och vill gå ner och hjälpa till för tidigt, då spelar dom upp till backarna och cirkusen är igång, det måste vi träna mer på. jag vill att vi ska spela tre mot tre därnere i försvaret, då tar vi pucken och kan anfalla.
Bäste spelare i ditt lag?
– Philip Ödmark i målet gör återigen en fantastisk match, han håller allsvensk klass. Det är kul med en sån lyckad värvning, men jag kollade upp honom och fick väldigt goda vitsord, säger Staffan.
Lindlövens målskyttar:
1-0 Patrik Larshans
2-0 Joakim Olsson Fromell
3-0 Niklas Nooni
Skottstatistik: 30-37 (4-10, 16-13, 10-14)
Publik: 338
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.