Lindlöven reste på söndagen till Tranås för match i Hockeyettans femte omgång. Tranås kunde relativt enkelt gå ifrån till en 4-0 ledning innan Lindlöven vaknade rejält i andra perioden för att ta över matchen helt. Vändningen kom tyvärr för sent och Tranås vinner matchen med 4-2 (2-0,2-2,0-0).
Lindlöven startade matchen på ett bra sätt och inledningen var ett ställningskrig med flera bra målchanser för bägge lagen. Lindlöven drar tyvärr på sig en utvisning när Daniel Olsson Fromell blir utvisad för slashing efter 11.43. Tranås etablerar ett långvarigt tryck och lyckas genom ett diagonalpass friställa Filip Pettersson vid bortre stolpen som gör 1-0 bakom en chanslös Henrik Hjerpe i Lindlöven målet.
Efter Tranås ledningsmål tar Lindlöven bitvis tag i spelet igen men när Lucas Frey drar på sig lagets andra utvisning kan Tranås återigen etablera tryck i Lindlövens försvarzon. En fristående Andreas Sandell kan prickskjuta in 2-0 efter 14.21 av den första perioden.
Tack vare de två utvisningarna äger Tranås den första perioden och vinner skotten med klara 19-5.
Dåligt byte fällde löven
I den andra periodens inledning gör Lindlöven ett dåligt byte och Tranås kan kontra, Henrik Hjerpe räddar första och andra skottet men Andreas Sandell kan slå in nästa retur och göra sitt andra mål i matchen.
Oturen grinar Lindlöven rätt i ansiktet när man spelar en passning i mittzon och domaren åker i vägen och pucken går via domarens skridskor till en fristående Patric Kristiansson som säkert sätter 4-0 till Tranås efter endast 3.39 av den andra perioden. Lindlöven byter här målvakt och Dayn Belfour ersätter Henrik Hjerpe.
Bra forcering i halva matchen
Efter Tranåsmålet vaknar Lindlöven och från 5-6 minuter in i andra perioden för Lindlöven spelet. Det dröjer till 7.36 när Max Lalander reducerar till 4-1 på passning av Daniel Olsson Fromell.
Lindlöven fortsätter efter detta att trycka tillbaka Tranås som drar på sig en utvisning och Johan Persson reducerar till 4-2 i spel i numerärt överläge på passning från Henrik Warman och Patrik Nyman.
Spelövertaget för Lindlöven fortsätter under slutet av den andra perioden och tas med även i den tredje och avslutande perioden. Tranås fredar dock sitt mål på ett förtjänstfullt sätt och håller undan matchen ut.
Sammanfattningsvis så hade Lindlöven vunnit i Tranås denna söndagskväll om man varit med från start och inte dragit på sig utvisningarna i första perioden. Tranås skall ha beröm för att man är effektiva utnyttjar de lägen som bjuds. För Lindlöven blir detta en nyttig läxa, det gäller att vara med från start. Laget är definitivt inte sämre än något lag i denna serie, kan lugnet behållas så kommer segrarna börja trilla in, förhoppningsvis redan på onsdag då Skövde gästar Lindehov.
Övriga resultat från Hockeyettan Västra:
Tranås AIF IF – Lindlövens IF 4 – 2 (2-0, 2-2, 0-0)
IFK Arboga IK – Surahammars IF 5 – 3 (0-0, 2-2, 3-1)
Skövde IK – Västerviks IK 4 – 3 (1-1, 1-1, 1-1, 1-0)
Mariestad BoIS HC – Grästorps IK 4 – 2 (1-0, 1-2, 2-0)
Kumla HC Black Bulls – Forshaga IF 6 – 5 (1-1, 2-4, 2-0, 1-0)
Borlänge HF – Vimmerby HC 6 – 7 (4-3, 2-2, 0-1, 0-0, 0-1)
Tabell från Swehockey.se

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.