Resan till Tierp blev inte vad någon i Lindlövens organisation hade förväntat sig, Tierp vann med klara 7-0 efter periodsiffrorna 1-0, 3-0, 3-0.
Lindlöven har verkligen imponerat och tagit poäng i sju raka matcher, då undrar man hur detta är möjligt?
– Sett till hela matchen gör vi ingen bra match, det går ju inte att snacka bort när man förlorat med 7-0. Sen så finns det alltid förklaringar och där kan vi hitta lite positivt.
Hur tänker du då?
– Vi börjar matchen väldigt bra och kunde ha tagit ledningen med 3-4 mål, vi har bl.a. flera frilägen, men gör inget mål. De gör sedan två power play-mål och då börjar vi jaga. Vi trycker på och de kontrar in 3-0, vi fortsätter trycka på och de kontrar in 4-0. Vi var tvungna att chansa lite.
Oroad över att ni inte gör nått mål?
– Inte egentligen eftersom vi har många målgörare i laget och en sån här match kan komma ibland. Det jag inte är nöjd med är att vi faller i hop och det är inte okej, därför gick jag ner på folk för att göra en markering. Det är för dåligt uppträdande i försvaret vid några mål.
26 utvisningsminuter på båda lagen, kommentar?
– Det blir lite cirkus med den här domaren. Vi hade samma domare uppe i Falun och då blev det kabalalik med massa utvisningar också.
Hittar du nått positivt från den här matchen?
– Det enda man kan se som positivt är att vi har lite att jobba med, sen är det bara att glömma den här matchen och blicka mot nästa.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.