Rosemarie Rudenvall, Galleri OCH, vill förebygga psykisk ohälsa. Foto: Privat
Mådde dåligt och ville ta sitt liv – ska hjälpa andra att vilja leva
Hos Galleri OCH i Frövi börjar julen ta plats, och till helgen anordnar man en stämningsfull julmarknad. Även om julen för många är glädjens högtid, är det också en tuff tid för de som mår dåligt. Under tiden fram till jul låter man därför lottintäkterna från deras julkalender gå oavkortat till organisationen Suicide Zero, något som också har en personlig betydelse för Rosemarie Rudenvall.
– Under den här pigga, glada och spralliga fasaden kan det finnas något annat också, säger hon.
Varje år tar omkring 1500 människor sitt liv, bara i Sverige, det är ungefär fyra om dagen. Rosemarie Rudenvall på Galleri OCH i Frövi har därför startat en insamling inför julen, som är en period då många känner sig ensamma och mår dåligt.
– Just kring jul är allt så upphottat, och jag är en själv en sådan som älskar julen trots att det har varit väldigt jobbiga jular ibland. Det är så stora förväntningar, man pratar om julklappar och om man ska träffa släkt och familj, det kan vara missbruk inblandat, många mår jättedåligt och blir väldigt ensamma med sina känslor, berättar hon.
Inför julen kommer galleriet ha en julkalender, där priser från olika konsthantverkare gömmer sig bakom varje lucka. Pengarna från lotterna går sedan oavkortat till organisationen Suicide Zero, där Rosemarie har startat en insamling. Dessutom har man byggt upp en julkuliss i galleriet där alla uppstoppade djur fått ta plats, bland annat en fullstor hjort.
– Den har nu blivit en ren, skrattar Rosemarie och fortsätter:
– Då kan vi fotografera och printa ut ett julkort mot en peng, och även de intäkterna går till insamlingen. Runt jul brukar vi vara mer givmilda så jag hoppas på att många vill stödja Suicide Zero, ge våra barn den hjälp de har rätt till, och i tid, säger Rosemarie.
Emma Björk, Gräsanden Gösta & kompisen Louise Eriksson. Foto: Galleri OCH
Anledningen till att hon vill engagera sig och samla in pengar till just Suicide Zero är djupt personlig för Rosemarie, något hon nu delar med sig av.
– Min pappa försökte ta sitt liv när jag var i tonåren, men tack och lov så lyckades han inte. Men jag har själv mått väldigt dåligt i perioder, innan jag i vuxen ålder fick mina diagnoser, och jag har själv försökt ta mitt liv, berättar hon.
Idag mår hon bra, och nu vill hon bryta tabun kring psykisk ohälsa.
– Efter jag fick diagnoserna bipolär 2 och ADHD, och fick den hjälpen jag behövde, så idag mår jag bra. Några tankar på döden finns inte mer, idag vet jag att livet kan vända, tack vare att jag vågade be om hjälp, men vägen dit var lång. Jag vågar prata om mina erfarenheter, och vågar fråga andra om hur de mår. Jag träffar ibland barn och unga som kommer in på stationen och galleriet, jag brukar fråga lite om skolan om och vad de ska göra i helgen, enkelt prat, som kan betyda mycket. Fritidsgårdar som har öppet varje dag vore en dröm, behovet är stort, förklarar hon.
Förutom att Rosemarie är medlem i organisationen, har hon även anmält sig som volontär, där hon bland annat kommer sälja armband till förmån för Suicide Zero.
– Det är svårt att prata om, men oerhört viktigt. Ser man någon på sin arbetsplats eller i skolan som är ensam eller utanför, prata med personen. Vi måste helt enkelt vara mer schyssta mot varandra, avslutar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...