Marina Jacob målar med bland annat en kalkaktig beläggning som Baetter använder till formarna vid gjutning. Ett helt annat sätt att använda produkten på. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Marina skapade konst i gruvmiljö – nu ställs hennes alster ut
För ett år sedan fick LindeNytt tillfälle att besöka den tyska konstnären Marina Jacobs i hennes tillfälliga ateljé i Stripa då hon arbetade som gästkonstnär i Lindesbergs kommun. Detta som en del av ett nytt internationellt program för konst – Artist in Residens. Marina förälskade sig snabbt i den unika gruvmiljön, dess historia och kontakten mellan människorna och de ickemänskliga elementen, vilket resulterade i flera konstverk som nu kommer att ställas ut i Galleri Konstrummet i Lindesberg.
Under fem sommarveckor 2022 arbetade Marina Jacobs i de stora ekande industrisalarna vid Stripa Gruva med många olika varierande projekt, allt från svetsade skulpturer av järn med inslag av Bergslagssten till målningar på utskrifter av inskannade negativ från gamla foton tagna i gruvområdet.
I Stripa gruva finns en välbevarad gruvmiljö från 1900-talet. Foto: Jennie Einarsson
– Jag är väldigt intresserad av gruvbrytning, mineraler och interaktionen med människor. Historiken, järnrötterna och kontakten mellan människorna och de ickemänskliga elementen är väldigt stark här. Jag känner att andarna från Stripa finns här med mig när jag svetsar, de kanske gillar lukten av smält metall. Kanske är det därför jag kan förnimma dem, de litar nog på mig för att de tycker att vi är av samma sort, sade Marina till LindeNytt i fjol, under arbetets gång.
Marina formade skulpturen genom att svetsa ihop järnstavar. Arkivfoto: Jennie Einarsson
Under sommaren kommer Marina nu att visa upp sina konstverk på Mötesplats Grenverket med utsållningen IroNautics som handlar om alla de historiska och sociala rötter som har format vårt område under årtusenden. Marina har sökt efter spår som är långt bortom de mänskliga: järnets egen kraft, djur och varelser som lever i invånarnas språk och fantasi.
Så här beskriver hon det själv:
“Inspired by the works by French philosopher Gaston Bachelard on material imagination and secret poetic life of the substances, the artist worked on hybrid objects in diverse materials and techniques. The exhibition presents sculptural objects constituting an installation and large format drawings. Making of these objects in steel, iron, textile and other materials pays homage to the fragility of the balance and the complexity of the bonds connecting everything and everyone in the region.”
Vernissaget går av stapeln 17 juni klockan 12.00 i Galleri Konstrummet, Mötesplats Grenverket (biblioteket).
Utöver detta kommer även utställningen om Märtha Gahn invigas samma dag, lördag 17 juni klockan 11 och pågå parallellt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...