Uppehållet är över och när LIF Lindesberg i eftermiddag kliver ut till spel i Arenan är det med en ny tränare på bänken. Erik Axelsson ger sina tankar inför debuten på LIF-bänken – en match där brandgult jagar nya poäng mot Amo.
– Det ska bli roligt så klart, jag ser fram emot det. Det har varit en väldigt speciell vecka kan man lugnt säga, inleder Erik Axelsson.
LIF-ikonen som under Elitserieeran krigade på linjen är tillbaka i staden – den här gången som tränare. Sent i tisdags kväll meddelade LIF Lindesberg att klubben brutit med Tobias Pettersson och att Erik Axelsson tagit över ansvaret. Axelsson har ett förflutet av många år på Borlänges tränarbänk och nu kastas han rakt in i hetluften i Allsvenskan.
Under veckan har tränaren hunnit med två träningspass med laget. Jobbuppdrag har hållit Axelsson borta från Lindesberg ett par kvällar och han erkänner själv att uppladdningen inte är den optimala. Samtidigt är han ärrad i brandgula kretsar. Axelsson är bekant med många i spelartruppen, vissa har han till och med fått chansen att spela tillsammans med.
– Jag har ju spelat med Sébastien, Oskar och Fatlum och sen har jag bra koll på de andra. Jag har följt dem bra tycker jag, sett matcher då och då och haft mycket samtal med Herman (Arenvang) när han var tränare. Nu handlar det mer om att lära känna spelarna, det blir nästa steg.
”Vi har en trupp som ska hålla sig kvar”
I sin premiärmatch väntar Amo på hemmamark. Motståndet placerar sig som sexa i Allsvenskan, en tabell där LIF Lindesberg slår sig in på elfte plats.
Brandgult har haft en tuff höst, kantad av tunga resultat. Innan det mer än veckolånga uppehållet kom ändå säsongens första vinst, sedan LIF vänt 32-37 till 40-37 borta mot Rimbo. Den nytillträdde tränaren har följt lagets framfart.
– De har ju inte börjat jättebra. Hade en tung försäsong rent resultatmässigt och en tung start på säsongen, det är det enda jag kan ta ställning till. Men de tre senaste matcherna har varit bra och det var en kanonvändning mot Rimbo borta. Det är definitivt en trupp på uppgång, förklarar Erik Axelsson och fortsätter.
– Jag tycker att alla i alla fall sju-åtta stycken håller en hög kvalitet i Allsvenskan. Sen är det unga talanger som blandar i nivå, som alla talanger gör. Men vi har en trupp som ska hålla sig kvar och nu är det upp till oss att lösa det.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Amo, Allsvenskans nionde omgång
17.00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
40-37 vs Rimbo HK 1:a november
Nyheter i truppen:
Erik Axelsson gör det enkelt för sig i sin premiärmatch. Tränaren väljer exakt samma trupp som senast, vilket betyder att LIF inte har några skador eller sjukdomar att ta hänsyn till.
Sagt om motståndet:
– De har tre spelare som sticker ut målmässigt. Vänsternia, mittnia och högerkant och det hänger mycket på mittnian som tycker om att slå den sista passningen eller avgöra själv. Där får vi hålla koll. Sen handlar det om att sticka dit näsan, för jag har sett Amo spela och det finns absolut saker att straffa dem på, förklarar LIF-tränaren Erik Axelsson.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.