Det har blivit dags för förlustraden att brytas – idag kliver LIF Lindesberg ut i Arenan för ett nytt nyckelmöte. Formtoppade rivalen Skånela står för motståndet när brandgult siktar på att lämna sin negativa kvalplats.
– Det är en svår match. Skånela är det lag som går bäst just nu i Allsvenskan. Men vi ser det som att vi har en bra chans att vinna, kommenterar LIF-tränaren Richard Nelson-Eriksson.
”Solis” pekar på den form som motståndet visat upp, där Skånela plockat åtta vinster på sina nio senaste matcher. Hos LIF Lindesberg är läget det totalt motsatta och brandgult är inne i en djup svacka. Förra helgens klara nederlag (26-35) borta mot serieledande IFK Ystad var LIF:s fjärde förlust i följd och laget söker ett trendbrott.
En chans till det finns alltså idag hemma mot Skånela, ett motstånd som LIF plockade poäng av i höstens oavgjorda möte (29-29). Inför returen i Arenan är det försvarsspelet och tempot i offensiven som tränare ”Solis” menar blir de viktigaste nycklarna.
– Försvaret behöver sitta för att inte släppa till mål, samtidigt måste vi ha tempo i anfallen. I de matcher där vi spelar bra och har ett högt tempo vinner vi. Blir vi däremot bekväma och tycker att någon annan ska göra jobbet får vi problem. Har vi bara farten är vi skickliga.
Följer tabellutvecklingen: ”Det är upp till oss själva”
Efter den senaste tidens förlustmatcher har LIF Lindesberg satt sig i en riktigt pressad situation. Kamp om positivt kvalspel och en plats i mittenskiktet har återigen förvandlats till en bottenplacering. Gårdagens seger för Rimbo skickade ner LIF under negativt kvalstreck, med två poäng upp till säker mark och tre matcher kvar att spela. Inom spelartruppen följer man utvecklingen.
– Jag tror att de flesta har koll, men vi inser alla att vi måste göra vårt jobb. Vinner vi de här tre matcherna är vi garanterade att stanna kvar i serien. Vinner vi allt ser det bra ut, så det är upp till oss själva. Och det känns bra att ha det i egna händer, konstaterar ”Solis” som tror på en härlig fight i Arenan idag.
– Skånela är alltid roliga att möta, med mycket fart och ett jäkla krig på banan. Det kommer garanterat vara så idag med.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Skånela, Allsvenskans 24:e omgång
17:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
26-35 vs Varberg 3:e mars
Nyheter i truppen:
Ledarstaben gör en förändring i matchtruppen jämfört med senast, vilket innebär att Freddy Lindblad ersätter Felix Johansson på mittsex. I övrigt är truppen samma som mot IFK Ystad, där Jesper Jakobsson saknades. Högernian har tvingats till operation för en spricka i fotleden och går med gips över resterande säsong. På målvaktsposten bekräftar ”Solis” att Sébastien Ehnevid tar plats från start.
Sagt om motståndet:
– Skånela är jävligt disciplinerade med deras sätt att spela försvar och kontra. Det är det lag jag sett i serien som i flest matcher går 110 procent och satsar stenhårt i varje lucka. De kämpar och sliter stenhårt övriga samtliga spelare, det är det de vinner matcher på, analyserar tränare ”Solis”.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.