LIF Lindesberg laddar för ett trendbrott. Efter tre raka bortamatcher med lika många förluster vänder laget idag hem till Arenan. Ett viktigt streckmöte med Tyresö väntar, en match där LIF kan sätta punkt för formsvackan.
Det blåser snåla vindar just nu kring LIF Lindesberg, men det är samtidigt i motvind som draken lyfter. De brandgula kliver idag ut i hemmaborgen med tre raka förluster i bagaget. Den senaste kom i tisdags, då RP Linköping vägde tyngst i en rysare som slutade 25-27. Resultatet innebar en fortsättning på LIF:s svaga bortaspel och laget är medvetna om sina problem.
– Vi har förlorat fem av fem borta. Det är svårt att säga emot de siffrorna, konstaterar Axel Magnusson.
Nu är det hemmaplan och Lindesberg Arena som gäller för LIF, som ställs mot Tyresö. Två poäng skiljer lagen åt i tabellen, där motståndet placerar sig som nästjumbo under nedflyttningsstrecket. LIF Lindesberg å sin sida håller sig precis på kvalplats. Laget är som bekant inne i en mentalt tung period kantad av knappa förluster.
– Vi har spelat tre matcher borta och förlorat alla, det är jobbigt. Men det kommer. Killarnas självförtroende är nere just nu, och vi måste jobba på att få upp det, resonerar tränaren Ivica Zubac och fortsätter;
– Vi har fem-sex nya spelare också och är ett ungt lag. Därför måste vi jobba vidare och tro på det som vi gör.
Magnusson: ”Ett gött gäng, men inte kul att torska matcher”
En av de nya spelare som kommit in till säsongen är Axel Magnusson. Den kraftfulle niometerspjäsen har fått ett stort förtroende och en nyckelroll, med mycket speltid. Det har unge Magnusson tagit väl tillvara på.
– Det har gått helt okej. Det är kul att ta ansvar och spela mycket, sen kan jag så klart inte vara nöjda med våra resultat. Men det känns som att vi hittar rätt mer och mer, vi lär känna varandra, förklarar Axel som trivs i LIF.
– Det är gött gäng! Det är kul att vara med, även om det inte är kul att torska matcher.
Just förlusterna har varit många så här långt in på seriespelet. Med fem nederlag och endast två vinster på resultatraden är LIF Lindesberg i stort behov av ett trendbrott. Läge för att lyckas med just det idag mot Tyresö.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Tyresö i Allsvenskans 8:e omgång
17:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
25-27 vs RP Linköping 30:e oktober
Nyheter i truppen:
Jesper Nilsson åkte på en smäll mot höfttrakterna i bortamötet med RP, men spelade vidare utan besvär. I övrigt mönstrade LIF komplett lag senast och brandgult har inga nya avbräck. Sedan tidigare är endast Elias Andersson borta med en skadad tumme.
Sagt inför matchen:
– Jag vill att det ska helt annorlunda ut mot i tisdags. Jag vet hur jag vill att det ska se ut, men det avslöjar jag inte här haha, skrattar LIF-tränaren Ivica Zubac.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.