Med sex inledande vinster har Lindesberg Volley seglat upp i toppstriden. Nu går laget sitt första riktiga test till mötes – hemma mot regerande mästarlaget Engelholm med ett bekant ansikte i truppen.
Lindesberg Volley plockade med sig tre nya poäng tidigare i veckan. I hemmamötet med Linköping gick laget ifrån till vinst i tre raka set, där framförallt matchupptakten imponerade stort. Linde spelade med aggressivitet och sköljde över östgötarna totalt i första och andra set, även om tredje blev mer dramatiskt.
3-0-vinsten var Lindes sjätte raka seger. Det placerar Bergslagsgänget som tvåa i Elitserien, dessutom med en match mindre spelad än serieledande Örebro. Seriestarten har varit stabil från Lindesberg, som dock haft ett gynnsamt spelschema med matcher mot på pappret svagare lag.
Elsa återvänder till Arenan efter flytten
Så blir inte fallet idag, när Engelholm kommer på besök. Motståndet har precis som Linde gått rent under hösten med sex raka segrar och skuggar i det täta toppskiktet. Att Lindesberg Volley placerar sig som tvåa med bara tre förlorade set på sex spelade matcher är något som spelarna trivs med.
– Det känns ju otroligt skönt så klart. Jag hoppas att vi behåller vår plats. Sen kan det ändras väldigt snabbt, för de andra lagen håller en jämn nivå, kommenterade Dalila-Lilly Topic efter vinsten senast.
Mot Engelholm kommer det dock att ställas höga krav på Lindespelarna. Skånelaget är regerande svenska mästare och har en stark framgångskultur, dessutom är truppen spetsad sedan fjolåret. Under sommaren lämnade talangen och lagkaptenen Elsa Arrestad sitt Lindesberg Volley för att skriva på för Engelholm. Dagens match blir därmed en återkomst till Arenan för centern.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Engelholm, Elitseriens sjunde omgång
15.00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Linköping 1:a november
Nyheter i truppen:
Förväntade nyckelspelaren Graziele Ribeiro de Souza har dragits med skadebekymmer under början på säsongen. Mot Linköping var brasilianskan tillbaka i truppen, vilket betydde fullt lag för Lindesberg Volley. Inga förändringar har rapporterats från ledarstaben.
Sagt om motståndet:
– Det kommer att bli väldigt roligt, de har ett bra lag så klart. Det är en lite tuffare motståndare, säger Dalila-Lilly Topic.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.