Hemma i Arenan jagar Lindesberg Volley idag revansch för derbyförlusten senast. För andra matchen i följd ställs laget inför ett toppmöte, när serieledande Hylte/Halmstad gästar med endast en förlust i resultatraden.
Det blev förlust i förra veckans laddade lokalderby för Lindesberg Volley. Laget reste till Örebro med en fin segerrad bakom sig och öppnade även bortamötet piggt, men tappade sedan greppet. I tre raka set föll Linde med knapp marginal, något som innebar en kännbar förlust. Besvikelsen var stor efter prestigeförlusten som innebär att Örebro nu tagit över tredjeplatsen från Linde.
– Känslan är att vi missade chansen att vinna. För vi hade en bra start, men gav bort det. Speciellt i servespelet, för vi missade väldigt mycket servar – tolv totalt och alla i slutet av seten, analyserar Lindesbergstränaren Sebastien Bougeatre.
– Det gav Örebro möjligheten att komma tillbaka och fick oss att tappa i energi. Men överlag med situationen som vi har, med skador och otur, är jag nöjd med insatsen.
Håller Hylte som favorit till guldet: ”Deras styrka är bredden”
Tränaren har precis som han är inne på satts under problem under hösten. Linde har åkt på en mycket tuff smäll, då Denise Belcher sedan en månad tillbaka saknas på grund av skada. Innan avbräcket var Belcher hela Elitseriens främsta poänggörare och i hennes frånvaro har laget tvingats kasta om i rollerna.
Nu väntar nytt toppmöte för Lindesberg Volley, som med matchstart 15.00 tar emot Hylte/Halmstad. Motståndet toppar ligan med tio vinster på elva spelade matcher och ses som en av de främsta utmanarna till SM-guldet. Sebastien Bougeatre är hoppfull inför hemmamötet och förklarar vad han vill se av Linde.
– Jag har sett bra saker på träning, men inte sett att vi visat upp det på match. Förmodligen för att vi har en rädsla för att göra fel. Därför vill jag se mer tro på att göra de här sakerna. Det är väldigt viktigt för mig att vi tar stegen, det är bra för fortsättningen att spelarna vågar.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad, Elitseriens tolfte omgång
15.00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
0-3 vs Örebro Volley 23:e november
Nyheter i truppen:
Oturen har i många lägen grinat Lindesberg i ansiktet den här hösten. Den tänkta stjärnspelaren Denise Belcher har dragit på sig en skada som håller henne borta till efter årsskiftet. Dessutom går flera spelare i perioder med sjukdomar, något som innebär frågetecken på två positioner till dagens match.
Sagt om motståndet:
– Innan säsongen började var Hylte min åsikt på frågan om vilka skulle vinna. För Hylte är väldigt starka, de har 14 väldigt bra spelare. Deras styrka är bredden och de kan byta runt på positionerna hur de vill med samma resultat, förklarar Bougeatre.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.