Det bär av till Danmark för Lindesberg Volley denna helg. Där är man ett av sex deltagande lag i Scandinavian Challenge Cup, som arrangeras av danska klubben Lyngby. Med fem matcher på två dagar väntar mycket speltid för Lindes nya spelare.
I tisdags inledde Lindesberg Volley sitt träningsspelande denna försäsong. Laget kunde då för ovanlighetens skull spela oavgjort, när man mötte RIG Falköping med slutsifforna 2-2. Till den kommande helgen väntar ett utlandsäventyr med nya matcher för Linde.
På fredagen rullade laget hela vägen ner till Danmark och Lyngby. Där kommer elitturneringen Scandinavian Challenge Cup att arrangeras denna helg. Med besök av Svedala, Bröndby och Örebro Volley innehåller cupen starka namn.
– Det lär ju vara bra motstånd som vi stöter på med många utlänningar, säkerligen
i Bröndby också. Så det blir en tuff helg och varje match kommer att bli tuff, kommenterar Johan Isacsson helgens motståndare.
”Vi ska förflytta oss framåt för varje vecka”
Redan på fredagskvällen spelas de första matcherna i cupen. Men Linde kliver först in i turneringen på lördagsförmiddagen, då man ställs mot Lyngbys ena lag.
Spelschemat är fördelat över hela helgen. För Lindes del innebär det tre matcher på lördagen följt av två på söndagen. Själva tanken med resan till Danmark är att växa som lag, snarare än att jaga resultat.
– Jag är inte så intresserad av att vi ska komma etta, tvåa eller trea. Utan jag är intresserad av att vi är aggressivare och spelar bättre än i den senaste träningsmatchen. Man ska kunna se att vi förflyttar oss framåt för varje vecka, förklarar Isacsson.
Men Linde-tränaren tillägger att det inte skadar med ett par vinster.
– Det är ju en träningsturnering i ordets sanna bemärkelse. Sen är det samtidigt så att ju snabbare vi vinner matcher desto lugnare blir tillvaron haha.
Hela truppen ska få speltid
Linde åker till Danmark med ett i det närmaste ordinarie lag. Det enda förhindret vilar över Mira Abildgaard, då danskan har problem med sitt ena knä. Nyförvärvet reser dock med till Lyngby och får sköta videoupptagningen berättar Isacsson, som mönstrar en trupp med elva spelare.
– De kommer samtliga att få spela mycket och vi tänker ha en jämn fördelning på speltiden. Jag tänker inte köra slut på några tjejer, utan har tänkt att använda alla elva under den här helgen.
Vad: Scandinavian Challenge Cup i Danmark med sex deltagande lag
Var: Engelborgshallen, Lyngby
När: Från fredag till söndag
Spelschema: 20/9 10.30 Lyngby R-Linde Volley 20/9 13.30 Örebro-Linde Volley, 20/9 18.00 Bröndby-Linde Volley, 21/9 9.00 Lyngby B-Linde Volley, 21/9 13.30 Svedala-Linde Volley
Truppen: Linde åker till Danmark med elva friska och tillgängliga spelare. Mira Abildgaard har fortsatta problem med sitt hopparknä och står över cupen, men följer med laget ner.
Nyckeln till vinst: För Lindes del kommer det att handla om hur väl man kan nå upp i sin tävlingsnivå. Laget är i många avseenden nybyggt och det krävs att spelet klaffar redan från cupstart.
Tipset: En tuff men framförallt inspirerande prövning för Linde Volley. Johan Isacsson ombyggda lag kommer att behöva tid att spela sig samman, men har redan drillats hårt av tränaren på försäsongen. Därför kan man räkna med ett stabilt cupspel, något som resulterar i tre vinster och två förluster.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.