Johan Isacsson och Therese Granlund reser denna helg till Danmark för cupspel med sitt Linde Volley. FOTO: Hannes Feldin

Matchguide: Lindesberg Volley inför Scandinavian Challenge Cup

Det bär av till Danmark för Lindesberg Volley denna helg. Där är man ett av sex deltagande lag i Scandinavian Challenge Cup, som arrangeras av danska klubben Lyngby. Med fem matcher på två dagar väntar mycket speltid för Lindes nya spelare.

I tisdags inledde Lindesberg Volley sitt träningsspelande denna försäsong. Laget kunde då för ovanlighetens skull spela oavgjort, när man mötte RIG Falköping med slutsifforna 2-2. Till den kommande helgen väntar ett utlandsäventyr med nya matcher för Linde.

På fredagen rullade laget hela vägen ner till Danmark och Lyngby. Där kommer elitturneringen Scandinavian Challenge Cup att arrangeras denna helg. Med besök av Svedala, Bröndby och Örebro Volley innehåller cupen starka namn.

– Det lär ju vara bra motstånd som vi stöter på med många utlänningar, säkerligen
i Bröndby också. Så det blir en tuff helg och varje match kommer att bli tuff, kommenterar Johan Isacsson helgens motståndare.

”Vi ska förflytta oss framåt för varje vecka”

Redan på fredagskvällen spelas de första matcherna i cupen. Men Linde kliver först in i turneringen på lördagsförmiddagen, då man ställs mot Lyngbys ena lag.

Spelschemat är fördelat över hela helgen. För Lindes del innebär det tre matcher på lördagen följt av två på söndagen. Själva tanken med resan till Danmark är att växa som lag, snarare än att jaga resultat.

– Jag är inte så intresserad av att vi ska komma etta, tvåa eller trea. Utan jag är intresserad av att vi är aggressivare och spelar bättre än i den senaste träningsmatchen. Man ska kunna se att vi förflyttar oss framåt för varje vecka, förklarar Isacsson.

Men Linde-tränaren tillägger att det inte skadar med ett par vinster.

– Det är ju en träningsturnering i ordets sanna bemärkelse. Sen är det samtidigt så att ju snabbare vi vinner matcher desto lugnare blir tillvaron haha.

Hela truppen ska få speltid

Linde åker till Danmark med ett i det närmaste ordinarie lag. Det enda förhindret vilar över Mira Abildgaard, då danskan har problem med sitt ena knä. Nyförvärvet reser dock med till Lyngby och får sköta videoupptagningen berättar Isacsson, som mönstrar en trupp med elva spelare.

– De kommer samtliga att få spela mycket och vi tänker ha en jämn fördelning på speltiden. Jag tänker inte köra slut på några tjejer, utan har tänkt att använda alla elva under den här helgen.

Vad: Scandinavian Challenge Cup i Danmark med sex deltagande lag

Var: Engelborgshallen, Lyngby

När: Från fredag till söndag

Spelschema: 20/9 10.30 Lyngby R-Linde Volley 20/9 13.30 Örebro-Linde Volley, 20/9 18.00 Bröndby-Linde Volley, 21/9 9.00 Lyngby B-Linde Volley, 21/9 13.30 Svedala-Linde Volley

Truppen: Linde åker till Danmark med elva friska och tillgängliga spelare. Mira Abildgaard har fortsatta problem med sitt hopparknä och står över cupen, men följer med laget ner.

Nyckeln till vinst: För Lindes del kommer det att handla om hur väl man kan nå upp i sin tävlingsnivå. Laget är i många avseenden nybyggt och det krävs att spelet klaffar redan från cupstart.

Tipset: En tuff men framförallt inspirerande prövning för Linde Volley. Johan Isacsson ombyggda lag kommer att behöva tid att spela sig samman, men har redan drillats hårt av tränaren på försäsongen. Därför kan man räkna med ett stabilt cupspel, något som resulterar i tre vinster och två förluster.

Publicerad 19 september 2014 klockan 20:10

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-08-18 20:13