På lördag rullar seriespelet vidare för Lindesberg Volley – som har en helg med dubbla matcher framför sig. Efter tre förluster i följd jagar Linde ett trendbrott och först ut ställs tabellfyran mot RIG Falköping på bortaplan.
Den tunga perioden håller i sig för Lindesberg Volley, som efter en fantastisk säsongsstart helt tappat fart. På onsdagen kom lagets tredje raka förlust och åter var det mot en toppkonkurrent som man föll.
– Det är surt att förlora. Jag tycker att vi spelar bra, men i många moment kan vi göra det mycket bättre. Framförallt i början av matchen, analyserade Dalila-Lilly Topic efter 2-3 i set mot Örebro.
Rivalen vägde tyngst i ett mycket tight derby, där Linde vände underläge 0-1 till ledning med 2-1 i set. Örebro pressade sedan fram ett skiljeset där siffrorna skrevs till marginella 16-18. Förutom två förluster mot Örebro har Linde även besegrats av Hylte/Halmstad och laget söker en väg ur den resultatmässiga svackan.
Spelar match både lördag och söndag
En fin chans till det dyker upp den här helgen, där Linde har dubbla utmaningar att blicka fram mot. Först rullar laget till Falköping för match på lördagen mot niondeplacerade RIG, innan Linköping väntar hemma på söndag.
Lindesberg Volley har trots sin formdipp greppet om fjärdeplatsen med sex poängs marginal. Matcherna i helgen är Bergslagstjejernas sista innan jul och Dalila-Lilly Topic ser särskilt fram mot lördagsfighten.
– Det ska bli kul att möta RIG, speciellt i och med att jag gick där tidigare. Sen har vi Linköping på söndag som är ett annat favoritlag att möta. Jag tycker alltid det blir roliga matcher mot dem, de har ett bra block.
Matchfakta:
RIG Falköping-Lindesberg Volley, Elitseriens 14:e omgång
18.00 lördag Frejahallen
Senaste Lindesbergsresultat:
2-3 vs Örebro Volley 13:e december
Nyheter i truppen:
Denise Belcher har saknats en tid och går fortsatt skadad. Prognosen lyder att amerikanskan ska vara tillbaka efter nyår, förhoppningsvis till Grand Prix-spelet. Bortsett från Belcher har Linde ofta kunnat mönstra fullt lag den senaste tiden.
Sagt om matchen:
– Det gäller att vi inte tar något för givet, inte tror att vi kommer att vinna enkelt. Vi måste steppa upp och vara på tå. Det funkar inte att vara tillbakalutade, förklarar Dalila-Lilly Topic.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.