Det mesta går emot LIF Lindesberg för tillfället, men laget hoppas resa sig ikväll. Efter att ha tappat seger på slutsignalen i söndags går brandgult nu ut för att möta oberäkneliga Rimbo HK på bortaplan.
Sju matcher spelade och LIF Lindesberg står ännu utan vinst i sin resultatrad. Det är Bergslagsgänget ensamma om i Allsvenskan, men formen pekar ändå i rätt riktning för brandgult som ikväll spelar på nytt. Med avkast 19.00 går LIF ut till spel mot Rimbo HK, ett svåranalyserat motstånd.
– Så är det ju, Rimbo spelar ett offensivt försvar och växlar mycket. De använder ofta sju utespelare framåt och håller på med lite udda saker. Lite oortodoxa får man kalla dem, säger Tobias Pettersson.
Tränaren har förberett sitt lag på den uppgift som väntar. LIF ställer upp med samma lag som i sin senaste match, med spelare som Oskar Erixon och Jesper Nilsson i fin målform. Mot Rimbo kommer man att ställas inför ett annorlunda motstånd, något som Pettersson förklarar hur LIF ska hantera.
– Att vi håller fokus och inte blir frustrerade eller tappar det. Det är annars lätt att man gör det, för de kommer att spela långa anfall och när du tror att du har koll på det slinker det inte ett mål. När det hänger många gånger är det lätt att tappat fokus. Det blir en viktig del för oss att inte göra det.
Jagar två poäng: ”Kommer närmare och närmare”
Trots den skrala poängskörden har LIF ändå levererat flera starka insatser. Ytterligare ett styrkebesked kom i söndags, när laget gick mot seger hemma mot Önnered men tappade sent tappade. Jesper Nilsson skickade in 29-28 för LIF med sex sekunder kvar, men på självaste slutsignalen utjämnade gästerna. Efter domardiskussion slutade matchen oavgjort och poängtappet var svårt att smälta.
– Ja, det kändes ju minst sagt snöpligt om jag ska använda milda ord. Vi tycker att vi gör en jäkligt bra match och gör också det sista målet med bara sekunder kvar. Sen menar vi att slutsignalen hinner gå innan de kvitterar, resonerar tränare Pettersson och fortsätter.
– Men det har vi lagt bakom oss nu, det är fullt fokus på matchen ikväll. Vi jagar vår första seger och känner att vi kommer närmare och närmare.
Matchfakta:
Rimbo HK-LIF Lindesberg, Allsvenskans åttonde omgång
19.00 Sparbankshallen Rimbo
Senaste LIF-resultat:
29-29 vs Önnered 29:e oktober
Nyheter i truppen:
Inget nytt att rapportera om från LIF-håll. Tobias Pettersson reser med samma trupp som i söndags spelade lika mot Önnered. Det betyder ingen Freddy Lindblad, som gått magsjuk senaste dagarna.
Sagt om motståndet:
– Rimbo är ett speciellt lag. De ser inte så märkvärdiga ut, men är duktiga på vad de gör. De spelar en lurig handboll, är bra på att vårda bollen och är jobbiga att möta, kommenterar LIF-tränaren Pettersson.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.