Torslanda på bortaplan – det är uppgiften som idag väntar för LIF Lindesberg. Brandgult tar sig an säsongens tredje fight och har chans på en ny seger, detta efter den förlösande vinsten senast.
– Det var viktigt att vi kunde göra en bra match direkt efter kollapsen i premiären, inleder Fatlum Ahmeti.
Ja, för LIF Lindesberg repade sig snabbt från knocken i Helsingborg. Efter smärtsamma 22-38 mot OV i premiärmötet reste sig LIF förra helgen i hemmaborgen. Skånela slogs tillbaka med 32-28 i en match som länge var målmässigt jämn.
Efter halvtidsvilan lade dock Bergslagsgänget in nästa växel, trampade successivt ifrån och dödade matchen tio minuter från slutet. Offensiven levererade fint med 32 gjorda mål, där sju av dessa kom genom Fatlum. Mittsexan är även nöjd med sin insats mot Skånela.
– Ja, det var väldigt skönt att kunna göra en del och sätta dit några bollar. Jag kom till bra lägen hela tiden. Albin hittade mig väldigt fint några gånger, det är bra att vi har fått igång samarbetet med dem på nio meter.
”Jävligt skönt att första segern kom”
Idag väntar nästa fight för LIF Lindesberg, som reser till Göteborg för möte med Torslanda. Motståndet har precis som LIF inlett säsongen med en seger och en förlust. Mötet blir ännu en intressant värdemätare för de brandgula, som har chans på sina första bortapoäng.
Bortamötet med OV resulterade som bekant inte i några, utan istället i förlust med 16 bollar. Fatlum Ahmeti erkänner att det var en tuff smäll. Förra säsongen tvingades LIF vänta till den åttonde omgången innan säsongens första seger kom – och just därför var vinsten över Skånela senast en stor lättnad.
– Jävligt skönt att första segern kom. Det släpper lite nu mentalt. Vi har inte kunnat andats ut, men vi har däremot känt oss lugnare och kunnat fokusera på nästa match. Hela träningsveckan har blivit lättare, förklarar Fatlum.
Matchfakta:
Torslanda-LIF Lindesberg i Allsvenskans 3:e omgång
16:00 Torslanda Sporthall
Senaste LIF-resultat:
32-28 vs Skånela 23:e september
Nyheter i truppen:
LIF ställde upp med ett i det närmaste komplett lag senast. Bland stöttespelarna i laget fanns samtliga med, förhoppningen är en liknande matchtrupp även idag.
Sagt efter vinsten senast:
– Vi gjorde mindre tekniska fel och var försiktigare. Jag tycker att vi vårdade bollen mycket bättre mot Skånela, det var vad som avgjorde till slut. Vi chansade lite i jämförelse med hur vi brukar spela, förklarar Fatlum Ahmeti.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.