SM-premiären i Sandviken fick Mats bevaka från sjuksängen, men när andra deltävlingen gick i lördags i Östersund var åldermännen och radarparet tillbaka i högform. När förhandsfavoriten och värste konkurrenten Pontus Tidemand fick tekniskt problem tog Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg hem segern i Östersund Winther Rally.
Segern för Mats Jonsson blev skön. Han har inte riktigt inlett säsongen som vanligt. Först blev det ”bara” en fjärdeplats i sprint-SM i rally och sedan fick han stå över SM-premiären i Sandviken på grund av sjukdom. Men i Östersund var problem bortblåsta och den 18-faldige svenske mästaren gick åter att känna igen.
– Det känns skitbra att vi kan vara med ordentligt på det här viset. Det är inte lätt att vinna en SM-tävling, det finns flera bra chaufförer som slåss om det.
När det återstod tre sträckor hade han en ledning på 25,9 sekunder. Då var segern inom räckhåll men inte klar menade Jonsson.
– Absolut inte, jag kommer att ligga på och försöka.
Någon mer tid tog han inte men han kunde kontrollera händelseutvecklingen. Han hade till och med råd att undvika överhettade däck.
– Jag åkte utanför spåret för att kyla däcken, jag hade den marginalen, säger Mats Jonsson.
För storfavoriten Pontus Tidemand tog tävlingen slut innan den ens hann börja. Problem med bränsletillförseln tvingade honom att bryta på väg ut till SS1.
– Det var tråkigt, det var det verkligen. Det är en bra bil men det krävs lite resurser för att driva en sådan, säger Pontus Tidemand om den Ford Focus WRC som strulade redan på väg till SS1.
Poängställningen efter två deltävlingar:
Trimmat 4WD
1) Pontus Tidemand, SMK Eda, 30
1) Mats Jonsson, Forshaga MC, 30
1) Eddie Hörbing, Laxå MK, 30
1) Johan Rudengren, Eskilstuna MK, 30
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.