Drömmen om ett bageri har funnits länge och till slut bestämde sig Gunilla Viberg för att helt enkelt bygga sig ett på hemmaplan. Ritningarna skickades in och precis i samma stund lades Ulf Pikkarainens Wiener Konditori ut till försäljning. – Jag ringde direkt till honom, jag tänkte att jag kan lika bra försöka där istället för det tar sådant tid att bygga nytt, säger Gunilla som nu är konditoriets nya ägarinna.
Ulf Pikkarainen tackade för sin tid som ägare till Wiener Konditori den 15 april, dagen efter tog Café Kingsgårdens ägare Gunilla Viberg över. I sex års tid har Gunilla drivit Kingsgården och det har varit fullt upp sedan första stund. Hon säger:
– Det är mitt liv det här. Det är inte några 12-timmars arbetsdagar, det är ännu mer. På semmeldagen började jag baka klockan tolv på natten, och fortsatte till sex på kvällen. Och då bakade jag hela tiden och gjorde mandelmassa.
Men just nu är det extra mycket för Gunilla. Samtidigt som Kingsgården hålls öppen ska Wiener renoveras.
– Det är kaos! Kaos i huvudet och i alltihopa, säger hon med ett skratt och fortsätter: det ska vara bra att jobba där, rationellt. Den ytan är så bra som det kan vara, här är det ju jättelitet och jag bakar ju allt själv. Meningen är att det ska bli bättre för personalen, kunderna och mig. Det kommer bli mer yta att baka på, och så ugnarna framförallt.
Även gästdelen ska få sig en omgång:
– Alla kommer känna igen sig, men lite kommer att göras. Jag vill ha det lite ljusare, så det ska ordnas. Sedan ska även möblerna kläs om så jag har beställt mer tyg, jag klär om själv. Jag tycker det är kul och jag har gått möbeltapetserarkurs, berättar Gunilla.

Gunilla planerar att fortsätta Wiener på liknande sätt som innan, men lite mer klämmackor och något lättare lunchalternativ kommer att finnas. Då Gunilla brinner för skapandet av matbröd, kommer således ett större fokus läggas på det.
– Jag bakar utan tillsatser och gör allt från grunden. Till exempel kommer musten från Lindesbergs Musteri, kött från Bergslagsdelikatesser och ekologiskt mjöl från Fellingsbro, säger Gunilla.
Tanken på att överge Kingsgården finns i dagsläget inte på världskartan för Gunilla.
– Jag har mitt hjärta här och jag har lagt ner hela min kropp och själ här. Så jag kan inte släppa det, annars skulle man kanske bara satsa därnere. Men jag har rustat allt här också, klätt stolar, satt upp lister, ja, och vi gjorde allt själva. Det var mycket med det här, konstaterar Gunilla och ser sig om i caféet.
Wieners fönster kläs just nu av brunt papper där öppningsdagen symboliseras av ett frågetecken, för Gunilla är ännu inte helt säker på när pappret kommer plockas ner.
– Jag har ett datum som jag vill öppna, men det verkar som att det kan bli tvunget att dröja lite längre.
Att Gunilla har ork att fortsätta sin verksamhet, och nu dessutom fördubbla den hänger på en enda sak:
– Att jag har fortsatt såhär länge är tack vare kunderna. Det är absolut bara kunderna! Jag har fått så mycket feedback.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.