Efter det att a-laget spelade sin sista hemmamatch i serien har Lindehov saknat matcher med den riktiga nerven. Men i helgen blir hallen skådeplats för en av årets hetaste turneringar. Över två dagar avgörs Meritorpucken, där de unga får chansen att jaga en titel.
Imorgon drar en riktig klassiker igång i Lindehov. Det har återigen blivit dags för Meritorpucken, cupen för U10-lagen. Åtta lag gör upp i cupen som avgörs över lördag och söndag.
Detta år finns sju klubbar representerade. Örebro Hockey, Kumla, Flen, Farsta, Borlänge och Lindlöven har samtliga varsitt lag, samtidigt som Almtuna ställer upp med två. Totalt sett väntas runt 150 ungar medverka i cupen.
– Det börjar nu på lördag. Nedsläpp är klockan åtta och sen spelas den sista matchen vid sju på kvällen. Finalen spelas på söndagen, berättar Sven-Erik Karlsson.
Arrangör står Lindlöven ensam som. Men det är Meritor som står som huvudsponsor för den klassiska cupen, som spelats ända sedan 1985. Själva syftet med cupen är att få ungdomarna redo för nästa säsong, då spel på helplan väntar.
– De kallar det för en förberedelsecup för spel på helplan. Cupen spelas på helplan med offside och icing, men vi behåller tutan för byten. Så det är grunden med cupen, att man får en förberedelse, förklarar Sven-Erik.
Han berättar även att cupen blir nyttig för kommunen. I och med att butikerna nu har lördagsöppet behöver inte föräldrarna sitta i hallen hela dagen, istället kan de kila ner på stan. Dessutom har många bokat in på hotell. Allt som allt sätts Lindesberg på kartan som en hockeystad.
För de unga spelarnas del är väntan stor på morgondagen. Sven-Erik berättar att de är på helspänn.
– De är ju heltaggade! Nu ska vi också byta om i a-lagets omklädningsrum, så det blir en happening att byta om där. De ser verkligen fram emot det här.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.