Problemen med postgången har blivit en kostsam historia för Mikael Karlsson. Foto: Fredrik Norman/Camilla Lagerman

Mikael kontaktades av Kronofogden efter Citymails miss

Uteblivna fakturor, påminnelser som kommer alldeles för sent, inkassokrav och dyra extraavgifter har blivit vardag för Mikael Karlsson från Lindesberg, sedan postgången från Citymail (tidigare Bring) började krångla för ungefär sex månader sedan.
– Jag har haft problem med posten i flera år, men inte alls i den här utsträckningen, berättar han.

Det var under hösten 2018 som problemen började på allvar för Mikael, när ett brev från Kronofogden landade i brevlådan.
– Jag blev ju livrädd och ringde dem direkt, men det visade sig att jag redan hade betalat det, så den gången löste det sig tack och lov. Men det är väldigt ofta som det kommer krav och påminnelser istället för vanliga fakturor, berättar Mikael och fortsätter:
– I januari fick jag räkningar som skulle varit betalda 12 dagar innan jag ens fick dem! Många skäller på PostNord, men deras brev får jag ju åtminstone, de är dessutom stämplade så man ser att det är de som har levererat.

Problemen med postgången har kostat Mikael både tid och pengar att försöka komma tillrätta med, men ingen ersättning har erbjudits.
– Jag ringde till Citymail, men de menade att det inte var något fel, utan att det är min skyldighet att ta reda på vilka fakturor som ska betalas. Jag får ingen ersättning, inte ens en ursäkt för att de gjort fel, men det är jag som får betala för det, säger Mikael frustrerat och fortsätter:
– Man funderar ju på hur många som är drabbade, och många äldre kanske inte reagerar på att något är fel.

Även Mikaels arbetsgivare, Daniel Fagrell vittnar om samma problem hos honom.
– Det har strulat med posten i flera månader, då påminnelser dykt upp istället för originalfakturor. I början funderade jag på om det var jag som hade slarvat bort räkningar, men när det blev så mycket förstod jag att det var något annat som var fel, berättar Daniel och fortsätter:
– I januari fick både jag och grannarna räkningar som hade förfallit flera dagar innan de kom, och det blir dyrt med alla påslag och avgifter efter ett tag.

Hos Citymail är man medvetna om att det varit problem runt årsskiftet, men inte mer än så.
– Jag känner inte till att det varit något problem längre tillbaka, men däremot hade vi väldigt hög belastning i slutet av förra året och det sammantaget med ett haveri i en maskin på sorteringscentralen gjorde att det blev förseningar även i januari på det aktuella postnumret. Men nu i februari flyter allt på smärtfritt igen vad jag vet, säger Ann-Louise Sandström, tf. kommunikationsansvarig på Citymail, och avslutar:
– Jag råder de drabbade att kontakta Citymails mottagarservice, så vi kan utreda närmare.

Publicerad 14 februari 2019 klockan 13:28

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Tortyrmördaren från Aspa nekas tidsbestämt straff

Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.

3 juni 2025 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Näringsliv, Budget, Politisk cirkus och Industritekniska programmet

INSÄNDARE/DEBATT: Som de flesta nog har läst så vann oppositionens budget på tisdagens ...

Därför stängs gångtunneln under järnvägen i två veckor

Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag ...

Snart klart för start i Trollrallyt

På nationaldagen är det återigen dags för ett gäng snabba lådbilar med modiga förare att göra upp om titlarna i å...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.

30 maj 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mhabat Hasso är ny ägare till konditoriet Wiener i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Hon tar över anrika konditoriet: ”Har alltid varit en dröm”

Tankarna på att driva ett eget bageri har funnits med henne länge, och när tillfället dök upp tog Mhabat Hasso chansen att förverkliga sin dröm. Lördagen den 31 maj slår hon upp dörrarna till konditoriet Wiener, som har fått ett ordentligt lyft i samband med ägarbytet.
– De senaste två åren har jag kämpat för att kunna uppfylla min dröm, och det här blev det perfekta tillfället. Nu får jag ägna mig åt något jag verkligen brinner för, säger Mhabat entusiastiskt när LindeNytt kommer på besök.

30 maj 2025 klockan 11:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Angående storskalig vindkraft i Bergslagen
Politikernas främsta uppgift är att tillvarata invånarnas intressen. Har detta infriats? Absolut inte enligt mig!
30 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: ”En bra vecka”
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad ...
30 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SPOT-teamets livsviktiga arbete: ”Vi fyller ett tomrum”
Den 16 juni 2023 stängdes den psykiatriska vårdavdelningen på Lindesbergs lasarett, för att ersättas med ett mobilt så kallat SPOT-team. En vå...
29 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hög stämning bland både besökare och utställare. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

28 maj 2025 klockan 17:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lokala rockbandet B.Roots på scenen under Vårskrik 2024. Foto: Christer Pilblad

20 år av skrik firas i dagarna tre på Hillstreet

Idag, onsdag, inleds 2025 års upplaga av Hillstreets tredagarsfestival Vårskrik, som dessutom firar 20-årsjubileum i år. Förutom ett fullspäckat spelschema med 13 artister, bjuds det – precis som förra året – på flera intressanta föreläsningar. I år ligger fokus särskilt på utvecklingspotential.
– Det här är något som kan vara bra att ta lärdom av för att utvecklas som musiker, förklarar Christer Pilblad på Hilstreet.

28 maj 2025 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Räddningstjänstens kamp för nödställd ko fick lyckligt slut

Räddningstjänsten fick under tisdagskvällen rycka ut till en nödställd kossa som gått ner ...

Det efterlängtade badet på Loppholmen blir inte av

INSÄNDARE: Efter många försök står det idag klart - Den efterlängtade badplatsen på Loppholmen blir ...

Oppositionens budget vann – fick stöd av Mehtäläinen

Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen röstades ett nytt förslag till budget för 2026 ...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bildspecial: Stråssa DGF:s vårshow möttes av arenajubel

Inför en jublande publik intog Stråssa DGF Lindesberg Arena på söndagen och bjöd på en färgsprakande vårshow, där föreningens dans- och gymnastikgrupper visade upp en fartfylld föreställning fylld av imponerande prestationer från de allra yngsta deltagarna – till de mest rutinerade.

26 maj 2025 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varför dominerar ondskan?

INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där ...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

FotoFredag: Från morgon till kväll

För några dagar sedan så åkte jag och min vän ut på en rejäl fotorunda. Dagen startade redan vid klockan 03.30 och ...

Jag frågade Chat GPT om kommunens vision – här är svaret

INSÄNDARE/DEBATT: Med ett jäklar anamma kan Lindesbergs kommun skapa det storslagna i det ...

Laddat för stadsfest i ”Sveriges minsta stad”

Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när...

Tom Persson (SD) föreslås bli ny ordförande i socialnämnden. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Han nomineras till ny ordförande för socialnämnden

Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.

21 maj 2025 klockan 15:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lägg inte ner tågen genom Bergslagen – utveckla dem i stället!
INSÄNDARE/DEBATT: Nu ifrågasätts återigen persontrafiken på godsstråket genom Bergslagen, med hänvisning till låg resandestatistik. Men ...
21 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolbuss har kört av vägen: ”Lindrigt skadade”
En skolbuss med ett tiotal passagerare körde på onsdagsmorgonen av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall flera personer ha ådragit sig ...
21 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-18

2025-05-18

2025-05-17

2025-05-16

2025-05-15

2025-05-15

2025-05-14

2025-05-13

2025-05-13

2025-05-13

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-06-04 02:56