På söndagen vankades det höstmarknad på Nyberget, Storå, och marknaden blev välbesökt. Bland stånden fanns ett härligt utbud av bland annat hemlagad sylt och vackra kransar som bundits av flinka fingrar. Det gavs också möjlighet att prova på smide samt se motorsågskonstnären Tommy Andersson skapa Nybergets alldeles egna trägubbe.
Vädret var denna söndag inte mycket att hurra för. Grått, lerigt och med regndropparna
hotfullt hängandes i luften. Detta var dock ingenting som hindrade besökarna till Nybergets traditionsenliga höstmarknad. Tjugofyra stycken knallar var på plats med ett utbud av hög kvalité och skapat med omsorg och noggrannhet.
– I år har vi femårsjubileum och här finns olika försäljare. Det finns ingenting sådant där modernt eller plastigt, utan allt är hemgjort och hemlagat. Man kan även få prova på att smida sig en egen krok som man får ta med sig hem. Och så kan man rida på en ardenner där borta och så har vi Tommy här som är motorsågsskulptör och har gjort en Nybergsgubbe, berättar Eva Syk, Nybergs Byalags sekreterare.
Det är en slingrig grusväg att färdas på för att ta sig upp till Nyberget och marknaden.
Man passerar vacker natur och efter en stunds åkande hinner man bli lite lätt osäker om man verkligen är på rätt väg. Men då plötsligt dyker ett par gårdar med marknadsstånd runtomkring upp från ingenstans och idag var det många som hittade till marknaden.
– Det brukar komma ungefär 250-300 stycken, men idag har det varit över 400 besökare och det trots vädret. Så det är kul, det känns verkligen jätteroligt, säger Eva glatt.
Det finns där bara två hus vars ägare är fastboende, varav Eva är en av dem. Hon förestår ett vandrarhem som ligger perfekt placerat då Bergslagsleden passerar där. Eva är dessutom med i Nybergs Byalag, en förening som startades för tretton år sedan.
– Och vi funderade på vad vi skulle göra för något och kom på att vi skulle ha en marknad! Men ingen julmarknad så det fick bli nu, lite före jul men ändå lite efter de andra. Och det fungerar så det är jättekul. Vi har väldigt bra sommargäster här uppe, alla trivs väldigt bra och samarbete är ju a och o för att det ska kunna fungera.
En ung begåvning som binder kransar med fina, små detaljer, är på plats. Sofie
Eklöv
har fått in snitsen och får ihop en krans på ungefär en timme.
– Jag håller bara på lite på fritiden, men jag har aldrig sålt såhär tidigare. Men jag hade med mig femton totalt och har bara tre kvar, så det är roligt, säger Sofie som blivit medlurad av Ingrid.

Den 3,5-åriga unghästardennern är på plats med ägarna Mats och Anna Andersson, som kommer från sin gård Vinkällan där de bedriver verksamhet. Ardennerkillen har skött sig alldeles utmärkt, trots sin ringa ålder.
– Det är många som kommit fram och klappat och några barn som ridit. Det är nyttig träning det här, både folk och så var det någon presenning som låg och slog förut, berättar en nöjd Mats.
I smideshörnan hittar vi unge Sebastian som bestämt sig för att han ska minsann bli smed. Med Pelle Holm som guidar har Sebastian hunnit med en hel del idag.
– Jag har hållit på i te timmar och det här är min femte krok.

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.