Slutspurten inför elitseriestarten är i full gång och nu är det inte långt tid kvar tills signalen går och första serven slås. Endast 14 dagar behöver vi vänta sedan är det dags. Lagen har förberett sig rejält och många försäsongsturneringar och matcher har spelat. Spänningen är hög och lika så förväntningarna därför har jag valt de fem punkter som jag ser mest fram emot för säsongen 2014/15.
1. Lindes nya lag. Med en majoritet av laget som är nya spelare så är det helt klart ett nytt Linde vi kommer få se om två veckor. Ett Linde med bredd och framtid i truppen. Försäsongen har sett riktigt bra ut och Johan Isacsson själv uttryckte det som att laget är ”tio gånger bättre nu än för ett år sedan”.
2. De unga. All denna talang som Linde lyckats värva kommer bli otroligt intressant att se. Ett lag med unga spelare är ett lag i konstant utveckling. Spelare som ser ut att ha långt kvar nu kan bli givna starters i vår. Två jag tycker ni ska hålla extra koll på är Evelina Frank och Isabella Kuné. Evelina tog enorma kliv förra säsongen och kom så långt som till landslaget. Fortsätter hennes utvecklingskurva lika brant uppåt så kommer hon snart vara en av Sveriges främsta centrar. Isabella var förra säsongen en av seriens bästa liberos. Om Johan ger henne liberoplatsen eller om han använder Isabella på annat sätt återstår att se, men det är en tjej med enorm bollkontroll, skolad teknik och ljus framtid.
3. Toppstrid. Likt Linde så har Katrineholm och Engelholm rustat tungt under sommaren. Regerande mästarna Hylte/Halmstad har kvar stora delar av sitt guldlag och dessa fyra lag kommer hålla en nivå som vi sällan ser här i Sverige. Om något annat lag kan hänga med återstår att se, men mycket tyder på att vi kommer få riktiga gigantkamper i vårens semifinaler.
4. Utländskorna. Varje år kommer dom, toppklubbarna plockar in alla tre tillåtna medan bottenlagen är mer sparsamma, men varje år får vi återse de utländskastjärnorna som lyfter lagen till skyarna. Många sportchefer och tränare har under sommaren uttalat sig om att de hittat utländskor som alla ska ha det där lilla extra, frågan är bara vem som faktiskt har det i slutändan. I lindesbergströjan ser Denise Van De Mortel och Nette Peit riktigt vassa ut, men Engelholm har skrytigt om sina importer och Svedala och Örebro likaså. Poängmaskin eller spelfördelare, oavsett vilken typ av import man valt så kommer utländskorna att vara avgörande för vem som tar hem titeln.
5. Sveriges talanger. Efter landslagets prestation på EM-kvalet i våras så har Sverige verkligen fått upp ögonen för de unga talanger som slår sig in i rampljuset. Landslagstruppen som spelade kvalet hade en ovanligt låg medelålder vilket bådar gott för framtiden. Vi har fortfarande flera av talangerna kvar i elitserien, men det gäller att passa på och se dem innan de försvinner ut i Europa. Min förhoppning är att vi denna säsong kommer få se någon av dessa unga svenskor som matchvinnare i finalerna istället för någon välbetald amerikanska. Inget illa mot de utländskaproffsen men i år känns det som att det är svenska talangernas år. Håll ögonen öppna för Isabelle och Anna Haak i Engelholm, Madelene Green och Carolina Ljung i Sollentuna, förra årets genombrott Jonna Wasserfaller i Hylte/Halmstad och självfallet även alla Lindes framtidshopp.
Om elitserien 2014/15 blir allt jag hoppats på återstår att se. Än så länge kan vi endast spekulera men en sak är säkert och det är att elitserieklubbarna, tränarna och spelarna är redo för start om två veckor, nu gäller det endast för hejarklacken att börja sjunga.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.