Samhällsbyggnadsnämnden menar att det finns anledning att utreda om allt gick rätt till när de nya båtplatserna vid Gröna bron byggdes. Man misstänker nämligen att det saknas bygglov för bryggorna.
När nämnden hade sammanträde nyligen, var frågeställningen med på dagordningen. Enligt nämndens uppfattning har det kommunala fastighetsbolaget byggt bryggor i fast förankrad form. Detta faller utanför det byggnadstillstånd man fick, menar nämndledamot Jan Hansson.
– Det finns anledning att misstänka att det inte har gått rätt till, därför vill vi nu utreda det här för att få klarhet, kommenterar Hansson.
På det kommunala fastighetsbolaget förvånas man av anklagelserna. Inte minst då man fick grönt ljus från just Samhällsbyggnadsförvaltningen för det här valet av bryggor.
– Jag tycker att vi har varit väldigt tydliga med vad vi ville bygga. Och vi fick ju ett OK från förvaltningens tjänsteman för det här. Nu helt plötsligt verkar nämnden tycka ”oj, det blev lite stort det här”. Det verkar som att de inte riktigt vet själva vad som gäller, säger Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
Att nämnden hävdar att de nya bryggorna är fast förankrade, menar Sixtensson är mycket märkligt.
– Vad är ”fast förankrat” enligt deras tolkning? Det vill jag gärna veta. En flytbrygga kan ju inte bara ligga löst i vattendraget och fara omkring helt okontrollerat. Precis som de tidigare bryggorna hålls dessa på sin plats med pålar. Vi valde de här flytbryggorna för deras rejäla konstruktion, som gör dem väldigt stadiga och dessutom inte behöver plockas upp varje höst. Det är tänkt som en service till kommuninvånarna och alla som vill ha en båtplats. Eftersom man inte behöver ta upp bryggorna varje höst, kan båtägaren själv avgöra när båten tas upp och behöver inte anpassa sig efter något särskilt datum, säger Roger Sixtensson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.