Samhällsbyggnadsnämnden menar att det finns anledning att utreda om allt gick rätt till när de nya båtplatserna vid Gröna bron byggdes. Man misstänker nämligen att det saknas bygglov för bryggorna.
När nämnden hade sammanträde nyligen, var frågeställningen med på dagordningen. Enligt nämndens uppfattning har det kommunala fastighetsbolaget byggt bryggor i fast förankrad form. Detta faller utanför det byggnadstillstånd man fick, menar nämndledamot Jan Hansson.
– Det finns anledning att misstänka att det inte har gått rätt till, därför vill vi nu utreda det här för att få klarhet, kommenterar Hansson.
På det kommunala fastighetsbolaget förvånas man av anklagelserna. Inte minst då man fick grönt ljus från just Samhällsbyggnadsförvaltningen för det här valet av bryggor.
– Jag tycker att vi har varit väldigt tydliga med vad vi ville bygga. Och vi fick ju ett OK från förvaltningens tjänsteman för det här. Nu helt plötsligt verkar nämnden tycka ”oj, det blev lite stort det här”. Det verkar som att de inte riktigt vet själva vad som gäller, säger Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
Att nämnden hävdar att de nya bryggorna är fast förankrade, menar Sixtensson är mycket märkligt.
– Vad är ”fast förankrat” enligt deras tolkning? Det vill jag gärna veta. En flytbrygga kan ju inte bara ligga löst i vattendraget och fara omkring helt okontrollerat. Precis som de tidigare bryggorna hålls dessa på sin plats med pålar. Vi valde de här flytbryggorna för deras rejäla konstruktion, som gör dem väldigt stadiga och dessutom inte behöver plockas upp varje höst. Det är tänkt som en service till kommuninvånarna och alla som vill ha en båtplats. Eftersom man inte behöver ta upp bryggorna varje höst, kan båtägaren själv avgöra när båten tas upp och behöver inte anpassa sig efter något särskilt datum, säger Roger Sixtensson.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.