Samhällsbyggnadsnämnden menar att det finns anledning att utreda om allt gick rätt till när de nya båtplatserna vid Gröna bron byggdes. Man misstänker nämligen att det saknas bygglov för bryggorna.
När nämnden hade sammanträde nyligen, var frågeställningen med på dagordningen. Enligt nämndens uppfattning har det kommunala fastighetsbolaget byggt bryggor i fast förankrad form. Detta faller utanför det byggnadstillstånd man fick, menar nämndledamot Jan Hansson.
– Det finns anledning att misstänka att det inte har gått rätt till, därför vill vi nu utreda det här för att få klarhet, kommenterar Hansson.
På det kommunala fastighetsbolaget förvånas man av anklagelserna. Inte minst då man fick grönt ljus från just Samhällsbyggnadsförvaltningen för det här valet av bryggor.
– Jag tycker att vi har varit väldigt tydliga med vad vi ville bygga. Och vi fick ju ett OK från förvaltningens tjänsteman för det här. Nu helt plötsligt verkar nämnden tycka ”oj, det blev lite stort det här”. Det verkar som att de inte riktigt vet själva vad som gäller, säger Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO.
Att nämnden hävdar att de nya bryggorna är fast förankrade, menar Sixtensson är mycket märkligt.
– Vad är ”fast förankrat” enligt deras tolkning? Det vill jag gärna veta. En flytbrygga kan ju inte bara ligga löst i vattendraget och fara omkring helt okontrollerat. Precis som de tidigare bryggorna hålls dessa på sin plats med pålar. Vi valde de här flytbryggorna för deras rejäla konstruktion, som gör dem väldigt stadiga och dessutom inte behöver plockas upp varje höst. Det är tänkt som en service till kommuninvånarna och alla som vill ha en båtplats. Eftersom man inte behöver ta upp bryggorna varje höst, kan båtägaren själv avgöra när båten tas upp och behöver inte anpassa sig efter något särskilt datum, säger Roger Sixtensson.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.