Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

När kan politikernas löften, gällande sjukvården, inför valet 2018 infrias?

INSÄNDARE/DEBATT: Så, nu är det upp till bevis för Regionens ledning att visa vad dess vallöften står för, skriver Ingemar Engstrand, läkare, och Lisbeth Axelsson, ekonom, i en debattartikel om sjukvården.

Ett hett ämne under år 2018 fram till valet i september var i den norra länsdelen bevarandet av Lindesbergs lasarett som akutsjukhus. De problem som diskuterades var en följd av omorganisationen som gjordes år 2014. Då upphörde, för att underlätta en samordning av vården specialitetsvis, de tre sjukhusen i regionen att vara självständiga enheter. Förändringen förväntades ge en mer rättvis tillgång av vård inom Landstinget som bytte namn till Region.

En samordning specialitetsvis prövades på 1980-talet men var en besvikelse. Men den 25 september 2014 skrev vi en debattartikel i Nerikes Allehanda: ”Vad gäller samordning av specialistvården tycker vi att nya försök bör göras. Om det görs med disciplin bör det kunna öka såväl tillgänglighet som kvalitet. Även i en sådan organisation behövs på sjukhusen en platschef som ansvarar för helheten vad gäller verksamhet, personal- och lokalfrågor och för den dagliga driften.”

I det första påståendet fick vi, liksom utredarna, rätt. Det gäller i första hand ortopedin där koncentrationen av planerade plastikoperationer av höfter och knän till Lindesberg har givit en sverigeledande position vad gäller mängden operationer och kvalitet. Ortopedkliniken är en del av Universitetssjukhuset i Örebro som i veckan kommit högst vid ranking av våra universitetssjukhus.

Dessvärre fick vi även rätt i vårt andra antagande. Bristande ledning vid lasarettet skapade inom några enheter dålig trivsel. Flera allmänkirurger lämnade sjukhuset. Så är även fallet i Karlskoga. Verksamheten har fått hanka sig fram med vikarier. Det är på lång sikt inte hållbart. Utan dessa kirurger kan man inte driva en akutmottagning. Det blev även svårt att värva sjuksköterskor.

Alla partier hävdade att vi skulle ha kvar tre akutsjukhus i regionen. Men de hade en dålig uppfattning om hur ett sådant ska definieras. Innan valet hade ändå alla partier, utom ett, enats om att de därmed menar ett sjukhus som har en dygnet-om-fungerande akutmottagning, operationsavdelning, intensivvårdsavdelning, uppvakningsavdelning, röntgenavdelning liksom laboratorium. Därtill all den specialutbildade personal som behövs för dessa enheter. Det måste finnas jourhavande allmänkirurger, ortopeder, narkosläkare, invärtesmedicinare och röntgenläkare. Ett parti avvek men lovade att de skulle göra en utredning.

Som ett led i omvandlingen av sjukvårdens organisation skapades Närsjukvårdsområde Norr, som omfattar primärvården i norra länsdelen samt sjukhusets medicinska klinik. Dess chef har sin arbetsplats på sjukhuset. Under hösten har hen även fått ansvaret för personalen på  akutmottagningen och ambulansen vid Lindesbergs lasarett liksom personalen på intensivvårdsavdelningen.

Detta fick den omedelbara positiva effekten att utlysta sjukskötersketjänster på intensivvårdsavdelningen fick många sökande.

Den organisation vi har uppfanns inte i Örebroregionen. Andra områden såsom Skåne och Östergötland tog den till sig men har redan avskaffat den. Svenskt kirurgiskt råd varnar för att en fortsatt ogenomtänkt nivåstrukturering kan ”innebära förlust av fler liv än de som eventuellt kan vinnas med centralisering av enskilda ingrepp”.

Klyftan mellan landsbygd och stad får inte öka skrev vår landshövding i NA den 6 januari i år. Vår nya regering med sina 73 punkter vill arbeta för glesbygden. Med en primärvårdsreform vill man arbeta för god och nära vård. Då kan man inte flytta delar av lasarettets cirka 600 arbetsplatser till Örebro.

Den politiska ledningen säger sig satsa på primärvården. För detta behövs utbildade specialistläkare inom allmänmedicin. Tjänstgöring på länsdelssjukhusen är en väsentlig del av utbildningen för allmänläkare men också för medicine studerande, AT-läkare liksom specialister inom flera andra specialiteter.

I veckans nummer av Läkartidningen skriver ordförande i underläkarföreningen att en arbetsplats med engagerade chefer är ett återkommande önskemål när AT-läkare diskuterar kvalitet i utbildningen. Lindesbergs lasarett har haft mycket höga poäng i underläkarnas rankning av utbildningsnivån på landets sjukhus. Den positionen är svår att behålla om Lindesbergs lasarett inte har egna specialistläkare på plats.

En ledning på plats är således en nödvändighet. Ytterligare specialuppgifter för sjukhuset såsom forskning?
Så, nu är det upp till bevis för Regionens ledning att visa vad dess vallöften står för.

Lindesberg 2019-02-11

Lisbeth Axelsson, ekonom
Ingemar Engstrand, läkare
Båda började arbeta på Lindesbergs lasarett under 1960-talet.

Publicerad 12 februari 2019 klockan 08:05

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-15 09:05