Lindlöven åker idag till Enköping för match mot de än så länge obesegrade serieledarna. Det brukar alltid vara jämna och tuffa matcher mellan Lindlöven och Enköping där det ena laget står som segrare med ett eller på sin höjd ett par mål. Det mesta tyder på att dagens drabbning upprepar mönstret. Två bra lag som båda aspirerar på toppen i tabellen.
Vad: Enköping SK-Lindlövens IF, Hockeyettan C, omgång 4
Var: Balchohallen
När: Onsdag 25/9 19:00
Följ matchen: Klicka här för Swehockeys online rapportering
– Jag sitter precis och kollar lite på hur Enköping brukar spela och har hört mig för med en motståndare som mött dem i år. Det är lite stockholmshockey över dem, de spelar ganska yvigt och kommer med fart. Det gäller att bromsa dem ganska högt uppe i banan, berättar Staffan Tholsson.
Staffan erkänner att det var ganska skönt med en vinst senast mot Falun.
– Det är ett gladare gäng när man kommer ner till träningen och det blir bättre träningar. Kan vi spela som vi gjorde i de två första perioderna senast mot Falun så har vi en bra chans på tre poäng.
Sju olika målskyttar i senaste matchen mot Falun, ett styrkebesked?
– Oftast så har man i ett lag två, tre killar som gör de flesta målen, så det är klart att det är en styrka att ha så många målskyttar.
Laget: Två gånger Alexander spelar med största
sannolikhet i kväll. Sahlin står i målet och Kovalonok har kunnat gå för fullt
på de senaste träningarna och spelar förmodligen ikväll. Han går in som center
i stället för Anton Magnusson som täckte skott senast, bröt ett finger och är
gipsad i tre veckor. Även backen Ludwig Andersson saknas men han är på
bättringsvägen.
Tabellen: Enköping toppar tabellen på åtta poäng,
Lindlöven ligger sexa på tre poäng.
Håll ett extra öga på: Det ska bli oerhört intressant att
se stjärnvärvningen Alexander Kovalonok i action, dock så ska vi ge Alexander
tid att bli varm i kläderna.
Senaste omgången: Lindlöven vann hemma mot Falun med 7-5.
Nästa match: Söndag 29/9 16:00, Hudiksvall borta.
Tips: LindeNytt tippar 2-2 vid full tid, sedan hoppas jag
att Lindlöven tar bonuspoängen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.