Två av de nio konstnärerna som ställer ut. Foto: Ida Lindkvist

Nio ladies ställer ut

I Vretens kursgård i Öskevik ställer just nu nio damer ut sina målade tavlor. De träffas en gång i veckan för att måla och tillsammans har man funnit gemenskap och stor målarglädje.
– Det är en härlig hobby det här!, säger Ingalill Häggkvist som är en av de nio.

Det är Anna Hedström, Ulla Örn, Kerstin Hallin, Ulla Randestad, Maj-Lis Lindqvist, Eivor Stefansson, Gun-Britt Stjernstedt, Lisbeth German och Ingalill Häggkvist som ställer ut sina tavlor under en veckas tid. De kallar sin utställning för ”Ladies of art” och alla de nio kvinnornas tavlor hänger uppe. Tidigare har man visat upp sina verk under Vinterspår, men det här är första gången som man ställer ut på ett alldeles eget ställe.

– Vi träffas och målar ihop en gång i veckan tillsammans i Lindesberg. Flera är sjukvårdspersonal så man känner igen varandra från då man jobbade, berättar Ingalill Häggkvist som idag är i kursgården med konstnärskompanjonen Gun-Britt Stjernstedt.

– Det är en väldigt social verksamhet, vi träffas och fikar och målar, tillägger Gun-Britt.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Några av de nio damerna har målat en del tidigare, men då mycket på träd, såsom kvastar, pallar och dörrskyltar, förklarar Ingalill.
– Vi har väldigt olika stil. Jag älskar katter, men målar även mycket annat i akryl och akvarell.

Gun-Britt började på allvar att måla år 1999, då för att ha något att göra och sysselsätta sig med när hon gick i pension.
– Jag hade inte haft en tanke på att man kunde måla såhär, annars har jag sytt mycket och hållit på med sådant, säger hon och fortsätter glatt:

– Det är en härlig hobby det här!

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Några av Gun-Britts inramade konstverk som hon har med sig hit till kursgården är målat på bibelpapper. Monotypi kallas det för, man använder akvarellfärger och gör ett tryck.
– Man målar ett papper och lägger sedan ett bibelpapper på. Bibelpapper är samma som bibeln trycks på, det är tunt och jättestarkt. Sedan krymper det ihop och efteråt försöker man hitta motiv och förstärka det, förklarar Ingalill.

Gun-Britt målar både ur sitt minne, direkt på plats, men framförallt från foton som hon knäppt när hon varit ute någonstans och hittat ett passande motiv.
– Ölandskusten, säger Ingalill och pekar på en av sina tavlor, där stod jag på plats!

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Gun-Britt berättar vidare att hon blev medlurad på en målarvecka i Idre där man fick all möjlighet i världen att ta åt sig naturen och allt vad den har att erbjuda.
– Man blir uppmärksam på färger, till exempel kan vatten vara olika färger, det kan vara brunt, blått och grönt. Det är lite intressant, inflikar Ingalill.

Ingalill påbörjade sin målarkarriär på allvar efter att ha varit med om en trafikolycka, och upplevde då att det hjälpte henne i läkningsprocessen att måla.
– Det fungerade som terapi, och visst, jag målade mycket när jag var yngre, men det var på den här vägen som det blev, avslutar Ingalill och går för att guida några besökare runt bland de många tavlorna.

Damernas utställning är öppen för beskådning till och med den 22 juni, klockan 10-18 varje dag.

Publicerad 17 juli 2015 klockan 08:23

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2026-01-02 08:49