Nu väntar säsongens viktigaste match

Lindlöven tappade två väldigt viktiga poäng mot Kumla och sitter plötsligt i en riskabel sits med tanke på att andra lag börjar vakna och att spelprogrammet framöver är riktigt tufft. Säsongens viktigaste match väntar på onsdag.

Efter regn kommer solsken, eller kanske snarare efter solsken kommer regn. Det vore väl synd att säga att det lilla uppehåll som följde efter förra helgens fina laginsats borta mot Mariestad gjorde Lindlöven gott.

Ett derby är alltid ett derby och sådana matcher lever sitt eget lilla liv, visst är det så. Men efter att ha hittat tillbaka till vinnarspåret senast var det nog inte särskilt många som trodde att Lindlöven skulle gräva ner sig i ett djupt hål hemma mot seriens slagpåse från Kumla.

0-3 och 1-4, det är situationer man inte får sätta sig i, i den typen av match om man har någon form av ambitioner att vara ett playoff-lag. Starkt förstås att komma tillbaka och rädda en poäng via oavgjort med tanke på hur prekärt läget såg ut. Men att bara få med sig en pinne på hemmaplan mot seriejumbon Kumla, det kan aldrig betraktas som godkänt.

Det har talats om läropengar och att Lindlöven sakta men säkert växer in i den kostym som krävs för att kunna utmana på den stora Allettan-scenen. I de flesta matcherna laget beträder isen gör man det som underdog och där har vissa läropolletter trillat ner, men hemma mot Kumla, det är en match som man ”ska” vinna.

Men nu blev det inte så. Nu blev det bara en poäng och det försätter Lindlöven i en aningen prekär situation inför de fighter som väntar. På söndagen vaknade nämligen Borlänge.

Dalkarlarna har trots ett starkt lag haft svårt att få spelet att stämma inledningsvis, men kanske var söndagens 3-0 mot Nybro startskottet på en klättring. Laget är naturligtvis alldeles för bra för att ligga i botten och kommer förmodligen att röra sig uppåt. På precis samma sätt som Vimmerby börjat förflytta sig från bottenträsket efter att ha sparkat sin tränare Jeff Hällegard. Lagen lite längre upp i tabellen vinner för regelbundet för att risken för ett ras i tabellen ska kännas särskilt överhängande.

Det lag som eventuellt skulle kunna börja dala är Skövde (just nu två poäng före Lindlöven med sina 14 inspelade pinnar). Laget har fler bortamatcher än hemmamatcher under seriens andra halva och har så här långt varit ganska odugliga på bortais. Jag skulle vilja sträcka mig så långt som till att, baserat på det jag sett av samtliga lag i serien, om Borlänge får ordning på grejerna, då är Skövde Lindlövens enda räddningsplanka om laget ska undvika de två sista platserna och tillsammans med Kumla missa playoff.

På onsdag möts Skövde och Lindlöven i Billingehov. Det är en match som tillhör den elfte omgången, det är ganska mitt i serien, men den kan visa sig bli av gigantisk vikt när allt ska summeras.

För bortser vi från läget beskrivet ovan, efter Skövde-matchen väntar formstarka Vimmerby på hemmaplan och efter det seriesuveränerna Troja/Ljungby och Kristianstad på bortaplan. Att Lindlöven ska kunna hämta några poäng, om ens några, där går inte att kräva eller förvänta sig.

Med andra ord, får Lindlöven inte med sig några poäng från Skövde, då är risken att man halkar ner i botten ordentligt inom de närmsta omgångarna.

Jag tror bestämt att det har blivit dags för säsongens viktigaste match så här långt. Den spelas i Skaraborg på onsdag.

Publicerad 30 januari 2017 klockan 09:20

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

I helgen har Lindlöven (på bilden från en tidigare seger) chansen att avgöra slutspelets kvartsfinal mot det gästande Boden. Två matcher spelas i Lindehov under lördag och söndag där hemmalaget hoppas på dubbla segrar. Arkivfoto: Hasse Persson

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.

7 mars 2025 klockan 08:30 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Carl Johan Sälle fick många chanser på mål under den tredje perioden. Inom den sista minuten så lyckades han att sätta punkt för eftermiddagen vilket skrev siffrorna till 7-1 mot Forshaga. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.

23 februari 2025 klockan 21:22 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga ...

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar

Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser ...

Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf

Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.

15 februari 2025 klockan 18:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar

LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska ...

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”

Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan ...

Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap

7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skå...

Odramatiskt när Guldsmedshytte SK plockar ner tabelljumbon

Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör ...

bildspel Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök ...

Guldsmedshytte SK dominerar i måstematchen

Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. N...

Ett gäng glada seniorer på träning under säsongen 2023. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Nu ska IFK Lindesberg aktivera seniorer igen – gåfotbollen gör comback

Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.

16 januari 2025 klockan 15:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tabellettan blev för mycket mot Guldsmedshytte SK
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För ...
10 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget ...
6 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Volley visar upp nya talanger
Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det...
4 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2024-12-13

2024-12-07

2024-12-03

2024-11-30

2024-11-25

2024-11-24

2024-11-24

2024-11-21

2024-11-15

2025-03-31 07:17