Philip Gehrmans turné drar vidare genom Europa. Efter förra helgens EM-premiär i belgiska Mettet har teamet nu tagit sig över kanalen till England. Där ska Philip försöka följa upp med en ny semifinalplats i årets andra EM-deltävling.
Du är på plats nu i England, hur är pulsen?
– Jag är förväntansfull. Jag tror att det här kommer att vara en bana som passar mig. Man kör mycket på en ren racingbana med små gruspartier och som det ser ut blir det ett fint väder. Det tror jag ska passa mig.
Förra helgen var du i Belgien där du tog dig till dig semifinal. Hur summerar du EM-premiären så här i efterhand?
– Jättejättenöjd. Jag kvalade in som femma till semifinalen i en klass som i år är hetare än någonsin, det har jag förstått av att prata med folk som vi lärt känna. Du ska ha mycket tur med dig för att gå långt. Så jag är nöjd men samtidigt så klart besviken, eftersom jag föll i semifinalen på ett misstag som inte jag själv begick.
Är det svårt att ladda om när det är så här tätt mellan två tävlingar?
– Nej, jag har ett sånt adrenalinpåslag efter ett heat att det faktiskt inte går att jämföra med någonting. Man skakar i hela kroppen. Det här är det bästa som finns och skulle jag kunna få köra varje dag skulle jag gärna göra det. Det dryga är istället att man måste gå och vänta.
Vad tar du med dig från insatsen i Belgien?
– Jag tar väl egentligen med mig det mesta. Vi har fixat lite grejer med bilen till den här tävlingen och sen finns det alltid grejer att förbättra när man kommer hem. Vi lär oss mycket nytt hela tiden.
Det var en incident där i semifinalen som tog olyckligt på bilen. Har ni fått ihop den bra under veckan?
– Jadå, det var inga större grejer som gick sönder där. Det var lite plast och detaljer som vi fick reparera.
Den nya EM-deltävlingen drar igång först imorgon. Vad har ni ägnat torsdagen och fredagen åt?
– Vi har haft lite semester under större delen av veckan faktiskt. Bilen var klar redan på måndagen, så vi har bara kunnat slappna av och ladda upp i lugn och ro.
Vad skulle du säga skiljer den här engelska banan från den du körde på i Belgien?
– Det här kommer att vara en bana som passar den som vågar mycket. Du ska inte köra direkt rallycross, för det blir i stort sett banracing.
I Belgien uppnådde du målet om semifinal. Vad är siktet inställt på den här helgen?
– Det är väl ungefär samma. Målet det här året kommer alltid att vara i alla fall semi, för når man semi kan allt hända. I Belgien fick jag ju andra startled och sen gick det ju som det gick där. Så målet är semi, sen får man alltid se vad som händer där.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.