IFK Lindesberg fortsätter att ha framgång i sina försäsongsmatcher. Idag reste laget till Hallsberg och vann mot seriekonkurrenten Nora med 3-1. Segern gladde många, inte minst lagets tränaren Aleksander Lazarevic.
– Jag är riktigt nöjd dagens insats och dagens prestation. Det lovar gott inför framtiden. Men det så klart mycket kvar att jobba med i laget innan jag är nöjd, skrockar den färske IFK-tränaren.
Men riktigt så färsk är han inte längre. Matchen var trots allt IFK:s andra på gräs med honom vid rodret och han har tränat laget ända sedan början av december. Och precis som i premiärmatchen mot Frövi blev det seger idag när laget mötte Nora.
Nora kom till spel med några av sina etablerade spelare borta. Men Lazarevic menar ändå att det lag man mötte idag är bra nog för att vinna division sex. Även IFK saknade ett flertal viktiga spelare, och samtliga de femton uttagna spelarna fick gott om speltid. Matchen spelades i Hallsberg på konstgräset och slutade med en imponerande 3-1-vinst för IFK.
– Vi spelade riktig bra och disciplinerat idag. Det är kanske inte världens bästa spel just nu. Det är stundtals riktigt bra och stundtals riktigt dåligt. Men vi visar disciplin, kamp och vi vinner med 3-1 och jag tycker att det är rättvist, summerar Lazarevic.
– Jag är inte ute efter resultat i de här matcherna. Jag vill få fram tempot, glädjen och att vi har roligt på planen. Det är bara en träningsmatch men det är så klart alltid kul att vinna. Nu har vi slagit både Frövi och Nora.
Rent spelmässigt var tränaren mycket nöjd med dagens insats. Så pass nöjd att han har svårt att peka ut något som direkt oroar honom. Lazarevic poängterar dock att det givetvis finns att saker att arbeta på, men att det inte finns någon anledning till att stressa. Hans projekt med IFK sträcker sig långt fram i tiden och är bara i inledningsfasen.
– Det kommer att ta tid och vi har något bra på gång. Det både tror och känner jag. Vi har en grupp nu som verkligen vill och jag hoppas att jag har tagit ut rätt trupp. Idag visar vi framförallt hjärta, berömmer tränaren.
Försäsongen fortsätter med ny match redan imorgon för IFK. Då spelar man en cupmatch, något som Lazarevic förklarar att man inte tänker prioritera. Med tanke på den korta perioden mellan matcherna väljer han att sicka B-laget till morgndagens uppgift.
Längre fram under våren tornar seriepremiären den 26:e april mot FK Örebro upp sig. Före det ska laget hinna med fler träningsmatcher, där den mest intensiva perioden blir kring påsk. Den 21:a april möter man Eker och Lazarevic hoppas då kunna mönstra den tilltänkta startelvan.
Matchfakta IFK Lindesberg-Nora:
Resultat: 3-1 (1-0)
Mål IFK: 1-0 Karen Aperyan, 2-0 Emrah Arfi, 3-0 Ayoub Bahzad
Antal uttagna spelare: 15
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.