När den nya industrivägen och tillika dragracingbanan byggs, finns ett önskemål från kommunen att vägen länkas samman med korsningen riksväg 68. Anledningen är att korsningen är farlig och när man nu har ett ypperligt läge att lösa problemet, så vill man ta vara på chansen.
Ja, den nya industrivägen öppnar många dörrar och möjligheter. Dels är vägen ett måste nu när norra triangeln exploateras, eftersom det finns intressenter av industrimark här. Den andra stora möjligheten är den vi rapporterat om tidigare: att vägen byggs med sådan bredd och utformning att motorklubben SHRA kan arrangera riktiga dragracingtävlingar fr o m nästa år.
Men när Lindesbergs kommun tidigare i veckan informerade om planerna, så pekade man också på trafiksäkerheten. På den karta man har ritat in vägens sträckning, visade det sig att den sista biten fortfarande är ett frågetecken (se bilden).
Björn Carlson, Lindesbergs Exploatering AB, och kommunalrådet Anders Larsson tycker att det vore bra om man samtidigt gjorde något åt korsningen vid riksväg 68.
-Det har skett en hel del olyckor i den här korsningen, så det vore väldigt lämpligt att dra den nya vägen upp till riksvägens början, att på detta sätt radera begreppet T-korsning här och samtidigt öka trafiksäkerheten, menar Anders Larsson som gärna ser en öppen plankorsning hellre än en rondell.
-Rondeller är bra på sitt sätt, men ur miljösynpunkt är en korsning bättre. Det går ju en hel del tung trafik på vägen och avgasutsläppen blir ju faktiskt högre när tungt lastade fordon ska ta sig igenom en rondell. Men det här är något Vägverket får titta närmare på tycker jag, säger Anders.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.